Yüzdeki Egzamaya Ne İyi Gelir

 

İstanbul Alerji Merkezi

Yüzde var olan egzama çok sık yaşanan bir sağlık sorunudur. Birçok kişide birçok sebeple var olur ve bölge yüz olduğu için yarattığı acı ve sızının yanı sıra estetik görüntü açısından da rahatsızlık vericidir. Yüzde egzama sorunu özellikle ergen yaştaki çocuklarda, psikolojik açıdan sorun yaşayan gençlerde sık görülür. Yetişkinlerde görülme sebebi olarak da ciltteki kurulaşma durumu egzama sebebidir. Yüzdeki egzamaya ne iyi gelir sorusundan önce elbette ki önemli olan nokta sebeplerini araştırmaktır.

Yüzde Egzama Sebepleri

Yüzde var olan egzama sebepleri arasında birinci sırayı alerjik nedenler alır. Alerjik sebepli olanlar yapılan testler sonrasında ortaya çıkarılır ve küçük tedaviler ile azaltılma yoluna gidilebilir. Egzama tedavileri mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Yetişkinlerde kozmetik ürün kullanımı söz konusu olmadan bu detay da önemli bir sebeptir. Genetik nedenlerden dolayı da egzama durumu yaşanır.

Yüzde Egzama Belirtileri

Kızarıklık, şiddetli kaşınma halleri, kaşınmadan kaynaklı bölgede yanma hissi sonrasında pul – pul dökülme hatta deri soyulması bile yaşanır.

  • Yüzde egzama durumu özellikle çocuklarda tedavi sonrasında olumlu cevap verir.
  • Yüzde egzama sebepleri başında alerjik durumlar gelir.
  • Yüzde egzamada ya da genel olarak egzama sorununda temizlik faktörü önemlidir.
  • Yüzde egzamada acı ve sızı yanı sıra estetik kaygı da ağır basar.

Egzamaya İyi Gelen Faktörler

Yüzdeki egzamaya ne iyi gelir tedavisinden önce tanı belirlenmesi önemli bir aşamadır. Var olan egzamanın sebebi kesinlikle belirlenmelidir. Özellikle erken tanı ile çocuklarda rahatlıkla tedavi edilebilir. İlerlemiş durumlarda biraz daha geç çözümler bulunabilir. Yetişkinlerde ise bu duruma çözüm bulmak bir nebze daha zordur. Yüzde egzama için verilen kremler vardır ve bunların düzenli kullanımı ile birlikte tedavi cevap verecek niteliğe ulaşır.

Yüzdeki egzamaya ne iyi gelir; her şeyden önce temizlik ve cildin kuru kalmasını engellemek adına kullanılan nemlendirici krem gereklidir. Yetişkinlerde çocuklara göre egzama tedavisi daha geç cevap verir. Tedavinin cevap vermediği tek durum sebep genetik olduğundadır. Yüzde egzama durumunu yaşayan kişide bu durum stres yarattığından kişide sosyal hayattan uzaklaşma ve psikolojik açıdan da sorunların doğmasında etkili olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir