Yüzde Yağlı Egzama Tedavisi

 

 

Egzama herkeste görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Bundan korunmak için bazı tedbirleri almanız gerekir. Yüz kısmında oluşan egzama kişiyi hem görsel açıdan hem de sağlık açısından olumsuz etkiler. Bunun için uzman hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Yüzde oluşan egzama belirtileri arasında kızarıklık ön safhada yer alır. Bu kızarıklık giderek büyür. Özellikle kaşınma mevcut ise kızarıklık daha da çoğalacaktır. Kaşımaya bağlı olarak yanma hissi de oluşur. Pullanma ve soyulma da görülecektir. Küçük noktacıklar da görülmeye başlanır. Yüzde oluşan egzamanın birçok nedeni olabilmektedir. Genetik faktörlerden dış etkenlere kadar geniş bir neden yelpazesi bulunuyor.

Yüzde Egzama Neden Olur

Kişinin bağışıklığında yaşanan sorunlar egzamaya neden olabilir. Ayrıca sürekli stres halinde bir yaşam sürmek de tetikleyici unsurlar arasında yer alıyor. Ciltte bulunan maya ve mantar yoğunluğunun artması da egzamaya neden olabilmektedir. Zararlı alışkanlıklar ve kronik uyku bozuklukları da neden olan etkenler arasında bulunuyor. Cildin çok yağlı olması, vitamin yetmezlikleri, endokrin sorunları da egzamaya yol açabiliyor. Tedavisi konusunda uzman hekim desteği alınmalıdır. Yüzde oluşan egzama tedavisinde doktorun önerdiği kremler ve ilaçlar tercih edilmelidir. Ayrıca kaşıntı mevcut ise kortizon içermeyen kremler tercih edilmeli ve bölge kaşınmamalıdır. Kaşıma ile oluşacak olan yanma hissi sizi daha da rahatsız edecektir.

Yüzde Yağlı Ezama Tedavisi Nasıl Yapılır

Yüzde yağlı egzama tedavisi konusunda bilgi vermemizi isteyen bir çok danışanımız oluyor. Krem kullanmalarını öneriyoruz. Kullanılacak olan kremlerin nemlendirici özelliğinin olması gerekir. Özellikle kuru ciltler için tercih edilmelidir. Krem kullanılması doktor kontrolünde yapılmalıdır. Ayrıca doktorunuz uygun görür ise ilaç tedavisine de başlanabilir. Streoid kremler kaşıntı ve kızarıklığı gidermede oldukça etkilidir. Doktor tavsiyesinde kullanılması gerekir. Yanlış uygulama da egzamanın artmasına neden olabilir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için vitamin desteği de alınabilir. Özellikle A,E ve B12 vitaminleri cilt için iyi gelecektir. Bu konuda doktorunuzun önerdiği vitaminleri tercih ederek kullanım sağlayabilirsiniz. Egzama tedavisinde yünlü kıyafetlerden uzak durulması gerekir. Yüzünüzü yıkayacağınız zaman doğal ürünleri tercih etmeniz gerekir. Kimyasal içeren temizleyici ürünler kullanmamalısınız. Ayrıca yüzünüzü silerken de havluyu sürtmeden dokundurarak silmeniz gerekir. Bu yöntemler sayesinde ilgili tedavi sürecinde başarı sağlayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir