ürtiker

Yetişkinlerde Ürtiker (Kurdeşen) Nedir?

Ürtiker her yaşta olabilen yaşam boyunca karşılaşabileceğimiz ; deriden kabarık, kaşıntılı, etrafı kırmızı basmakla solan cilt lezyonlarıdır. Ürtiker birçok nedene bağlı olabilir bu nedenler içinde ilaç ve gıda alerjilerinin olabileceği unutulmamalıdır. Alerji uzmanları tarafından gerekli testlerinin yapılması neticesinde tanısının konulması, tedavisinin yapılması önerilir. 

ürtiker

ÜRTİKER (KURDEŞEN) NEDİR ?

Ürtiker her bir yaşta olabilen yaşam boyunca karşılaşabileceğimiz; deriden kabarık, kaşıntılı ,etrafı kırmızı basmakla solan cilt lezyonlarıdır.

Çocukluk yıllarından itibaren karşımıza çıkabilen ürtiker birçok nedenle görülebilir. Çocukluk yıllarında ve yetişkin yaşlarda farklı nedenlerle olabilir. Ürtiker deri yüzeyinde etrafı kırmızı büyüklüğü birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişen, ortası sıklıkla soluk, kaşıntılı plaklar şeklindedir  ve önemli özelliklerinden biride bu tablo genellikle 24-48 saat içinde solmakta ve cilt üzerinde iz bırakmadan kaybolmaktadır.

Ürtikerin süresi tanı ve tedavisinin yapılmasında son derece önemlidir. Ürtikere bağlı deri döküntüleri tekrarlar şekilde altı haftadan kısa sürüyorsa akut ürtiker olarak tanımlanır. bu ürtikeryal deri döküntüleri  6 haftadan daha uzun sürüyorsa, kronik ürtiker olarak tanımlanır.

Ürtiker (kurdeşen) bazen tek başına olabilir ama bazen anjiyoödem ile birlikte görülebilir. Ürtiker oldukça yaygın görülen bir deri reaksiyonudur.  İnsanlarda  yaşam boyu herhangi bir zamanda görülme riski % 15-25 arasında değişir. Hayatımız boyunca bir ürtiker atağı geçirme ihtimalimiz bulunmaktadır. Özellikle akut ürtiker genç erişkin ve çocuklarda daha sıktır. Kronik ürtikerse %1 gibi daha nadir görülür ve daha çok erişkinlerde ve bayanlarda görülür.

ÜRTİKER BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Hastalar nedenini bilemedikleri şekilde çoğu kez anlam veremedikleri vücutta kaşıntı kızarıklık şikayeti başladığını söyler bazen gün içinde bazen de uyandıklarında tüm vücutlarında kaşıntılı kırmızı deri döküntüleri olduğunu belirtir. Akut ürtiker olarak tanımladığımız deri döküntüleri kendiliğinden birden ortaya çıkar ve yine kendiliğinden kaybolup gidebilir.

Ürtiker döküntüleri olan kişilerin bir kısmı yerini tam olarak belirleyemedikleri kaşıntıları olduğunu ve sonrasında tipik ürtiker lezyonları ortaya çıktığını söylerler. Bazen bunu fotoğraflama ihtiyacı duyarlar çünkü bu deri lezyonları yarım saat veya 1 saat içinde kendiliğinden kaybolabilir.

Ürtiker bazen özellikle hasta tarafından nasıl oluştuğu fark edilir. Fiziksel bazı nedenler ürtiker belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir bunlar arasında en sık görülenler; basınca maruz kalma ile ortaya çıkan basınç ürtikeri veya efor yaptığında, terlediğinde, güneşe çıktığında, sıcakta ve soğukta ortaya çıkabilir. Ürtiker psikolojik faktörlerden de etkilenebilir yoğun stres durumlarında ürtiker plaklarının daha yoğun ortaya çıktığı görülmektedir.

Vücudunda 24-48 saatten daha süren, deriden kabarık, kaşıntılı kırmızı ortası soluk deri döküntüsü varsa, kendiliğinden vücudun bir yerinde olup sonra kayboluyorsa yaygın vücut kaşıntısı ile birlikte görülüyorsa ve ayrıca göz kapağında dudakta şişlikte eşlik ediyorsa ürtiker düşünmek gereklidir.

ÜRTİKERİN SEBEPLERİ NELERDİR ?

Ürtikerlerin nedenleri arasında birçok nedenin olabileceği gösterilmiştir. Ürtiker nedenlerine baktığımız da bir kısmının alerjenlerinde yer aldığı dış etkenlere bir kısmının da var olan hastalıklara bağlı olduğu görülmektedir.

Ürtikerin nedenleri araştırılırken akut ürtiker mi ? kronik ürtiker mi ? olduğu önemlidir. Ürtikerin ayrımının yapılması hem nedenlerini hem de tedavisini değiştirebilir.

Akut gelişen ürtikerdeki en önemli nedenleri ilaçlar, gıdalar ve enfeksiyonlardır.

Çocukluk yıllarında daha fazla karşımıza çıkan akut ürtiker özellikle besinlere ve enfeksiyonlara bağlı olabilir.

Yetişkin yaşlardaysa akut ürtikerin nedenleri arasında besinler ve enfeksiyonların yanı sıra ilaçlarda önemli yer tutmaktadır. Akut ürtiker genellikle 2-3 hafta içinde azalarak kaybolup gidebilir.

Kronik ürtiker nedenlerini  bulmak daha zor olabilir. Kronik ürtikerde akut ürtiker nedenleri dışında bir çok hastalıkta ürtikeryal döküntülerin oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir.

Ürtiker nedenleri arasında  alerjenler ( inhalasyon, kontakt,gıdalar) ,Tranfüzyon reaksiyonları, enfeksiyonlar ( bakteriyal fungal viral helmitik ) Böcek sokmaları, romatizmal kollajen doku hastalıkları ,Malign hastalıkları (tümörler) otoimmun hastalıklar ( Hashimato troiditi ) gibi birçok neden sıralanabilir.

Ürtiker nedenleri arasında gıda alerjileri önemli yer tutmaktadır. Çocukluk yıllarında veya yetişkin yaşlarda gıdalardan sonra ürtikeryal döküntülerin ortaya çıkmasında gıdanın kendisi neden olabileceği gibi gıda içinde yer alan gıda katkı maddeleri de son derece önemlidir.

Özellikle konserve uzun raf ömrü olan gıdalar veya gıda boyaları ile gıda koruyu madde içeren gıdalarla ortaya çıkan ürtikerin ayrıntılı bir şekilde araştırılması gereklidir.

Ürtiker şikayetleri bazen ilk şikayet olarak alerjik hastalıkların habercisi olabilirken bazen diğer alerjik hastalıklara eşlik edebilir. Solunum yolunu ilgilendiren polen alerjilerinin yol açtığı alerjik rinit ve astım seyri sırasında polen mevsiminde hastalarda ürtiker atakları görülebilir.

Polen alerjisi gibi lateks alerjileri de bazen ürtiker ataklarına yol açabilir. Lateks içeren ürünler veya lateks ile çapraz reaksiyon veren gıdaların tüketilmesi ile ürtiker plakları oluşabilir.

Ürtikere yol açan nedenler içinde ilaçlara dikkat etmek gerekir. İlaçlara bağlı gelişen ürtikerin en sık nedeni penisilin ve sefalosporin grubu antibiyotiklerdir. Tedavi kesilmesine rağmen ürtikeryal döküntüler ve ilaç alerjileri haftalarca devam edebilir. Penisilin ve sefalosporin grubu antibiyotikler arasında çapraz reaksiyon gelişebileceği için dikkatli olmak gerekir. Antibiyotikler ürtiker şikayetlerine yol açabileceği gibi daha sonraki kullanımında anafilaktik şoka neden olabileceği unutulmamalıdır.

Ağrı kesici ilaçlar içinde yer alan aspirin ve NSAI ilaçlar ürtiker ve anjiyoödeme yol açabilecek olan diğer ilaç gruplarıdır. İlaçlara bağlı gelişen alerjik reaksiyonlarda hastanın ilacı daha önce bir çok kez kullanması önemli değildir. Birçok kez kullanmasına rağmen ürtiker ataklarına yol açabilir. Özellikle ürtiker şikayetleri olan hastaların ağrı kesici olarak NSAI ilaç gruplarından uzak durması önerilmektedir.

Ürtiker birçok nedenle ortaya çıkabilir.  Bunlar içinde hormon tedavileri veya adet dönemlerinde ürtikeryal şikayetler de artış ortaya çıkabilir.

Kronik ürtiker şikayetlerinin ortaya çıkmasına yol açan nedenleri bağlı olarak kronik spontan  ( kendiliğinden ortaya çıkan ) ürtiker veya fiziksel nedenlerle ortaya çıkan kronik uyarılabilir ürtiker olarak ikiye ayrılabilir.

Ürtikerlerin ortaya çıkmasında fiziksel nedenlerde önemlidir. Bunlar içinde sıcak, soğuk, güneş ışığı, su, deriye baskı uygulanması gibi çevresel faktörler, duygusal stresler ve egzersiz yapılması gibi durumlar ürtikeryal deri lezyonlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Fiziksel nedenlere bağlı Kronik Uyarılabilen Ürtikerler

Semptomatik Dermografizm

Geç basınca bağlı ürtikeri

Kolinerjik ürtiker

Soğuğa ürtiker

Sıcağa ürtiker

Aquajenik ürtiker (suya bağlı)

Solar ürtiker ( güneş ışığına)

Vibratuvar ürtiker ( titreşime bağlı )  olarak ayrılabilir.

ÜRTİKER İÇİN NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİ

Ürtiker plaklarının ortaya çıkması çoğu kişide korku ve endişe yaratır özellikle akut ürtiker olarak tanımladığımız tablo genellikle birkaç gün bazen de 3-4 hafta sürüp 6 haftadan önce kaybolup gider. Deri lezyonları 24-48 saat içinde solmakta ve cilt üzerinde iz bırakmamadan kaybolmaktadır. Ürtiker kalıcı iz bırakmadan kaybolur gider fakat hastaların yaşam kalitesini hayat konforlarını çok etkilediği için depresyon gibi ciddi sorunlara yol açar.

Akut ürtiker 6 haftadan uzun sürmeden kaybolup gidebilir fakat özellikle ilaç veya gıdaya bağlı gelişen ürtiker şikayetleri daha sonra oluşabilecek olan alerjik şok ( anafilaksi ) habercisi olabilir. Gıdaların ve ilaçların tekrar tekrar alınmasına bağlı daha ciddi alerjik reaksiyonların gelişebileceği unutulmamalıdır. İlaç alerjilerinde ilk olarak ürtiker şikayetleri ortaya çıkabilir ama daha sonra aynı ilaç alınmaya devam edildiğinde daha ciddi alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bu yüzden akut ürtiker tanısının konulması ve altta yatan nedenlerin ortaya çıkartılması gereklidir.

Ürtiker plaklar özellikle kronik ürtikerler daha önceden var olan hastalığın habercisi olabilir veya hastalığın seyri sırasında ortaya çıkabilir. Bu yüzden ürtiker önemsenmeli ve nedenleri araştırılmalıdır.

Ani başlangıç gösteren ürtikeryal şikayetler 6 haftayı geçtiyse

İnatçı ve uzun süre aynı yerde devam ediyorsa

Solunum yollarını etkiliyorsa

Ürtiker dışında halsizlik yorgunluk eklem ağrısı ciltte kuruluk gibi diğer şikayetleri de varsa mutlaka iç hastalıkları ile ilgili olabilecek hastalıklarda araştırılmalıdır. İç hastalıkları üzerine alerji hastalıkları eğitimi alan uzmanlar tarafından detaylı olarak incelenmelidir. Özellikle otoimmun hastalıklar, romatizmal hastalıklar, hepatit gibi enfeksiyon hastalıkları araştırılmalıdır.

ÜRTİKER İÇİN DOKTORA GİDERKEN NE YAPILMALIDIR ?

Her şey normal seyrederken hastaların çoğu genellikle anlam veremedikleri bir şekilde vücutta kaşıntı kızarıklık şikayeti başladığını söyler. Ürtiker şikayetlerine yol açan gıda veya ilaç gibi alerjenler hasta tarafından fark edilmesine rağmen bazen uyandıklarında tüm vücutlarında kaşıntılı kırmızı deri döküntüleri olduğunu belirtir. Özellikle 6 haftadan fazla devam eden ürtiker şikayetleri olan hastalarda bu şikayetlerinin nedeninin araştırılması gereklidir. Ürtiker nedenlerini araştırırken hastaların kendi gözlemleri ve hikayesi son derece önemli olabilmektedir.

Muayene  öncesi yapmanız gereken bazı hazırlıklar ürtiker nedenlerinin saptanmasında ve tedavisinin oluşturulmasında fayda sağlar.  İşte muayene öncesi hazır olmanız için yapmanız gerekenler;

-Belirtilerin ne zaman meydana geldiği ve ne kadar sürdüğü hasta tarafından bir yere not edilebilir. Ürtiker şikayetlerinde bazen gıdalar ve ilaçlar daha önce bir çok kez kullanmasına rağmen şikayetlere yol açabilir.

-Çok sayıda nedeni olan ürtikerin hayatımızda kullandığımız ama önemli olmadığını düşündüğümüz Vitaminler, bitkisel ilaçlar ya da takviyeler de dahil olmak üzere, bir çok nedenle ortaya çıkabileceğini unutmamamız gerekir. Bu yüzden kullandığımız her türlü ürünü not etmeliyiz

-Doktorunuza soracağınız soruları muayene öncesinde not edin ki muayene sırasında unutulmasını engelleyin.

-Ürtiker bazen hastalığın ilk belirtisi veya hastalık seyri sırasında ortaya çıkabilir. Bu yüzden daha önceki hastalıklarımız ve tedavilerini mutlaka söylemeliyiz. Bazen uzun süredir kullandığımız bir hipertansiyon ilacı  boğazda ve dudakta ciddi derecede şişliğe, anjiyoödeme yol açabilir.

-Ürtiker altında yatan alerji olabileceği için alerji uzmanınız teşhis için deriden alerji testi yapabilir. Bu nedenle kullanmakta olduğu alerji ve ağrı kesici ve depresyon ilaçlarını muayeneden 1 hafta öncesinde kesmeniz iyi olur.

-İlaçları kesemeyen hastaların doktor ile görüştükten sonra ilaçlarında değişiklik yapılabilir.

-Önceden yapılmış olan test veya röntgen sonuçlarınızı yanınızda getirin.

ÜRTİKER TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Ürtikerin tanısı anamnez ve fizik muayene ile konulur. Laboratuvar bulgularından önce hastanın dikkatli bir hikayesinin alınması gerekir ve sonrasında muayenesi yapılır.

Ürtiker altından yatan nedenlerden ilaç ve gıda alerjilerinin olabileceği unutulmamalıdır. Hastalar özellikle gıdalarla ilgili şikayeti varsa gıda deri testlerinin mutlaka yapılması gerekir. Gıdalar şikayetlerini artırıyorsa diyetten çıkarılıp tekrar eklendiğinde artıp artmadığı önemli olabilir.

İlaçlar özellikle NSAİ ilaç grubundaki ilaçların ürtiker ataklarını artırdığı ve bununla ilgili önlemlerin alınması gerektiği anlatılmalıdır.

Ürtikerli hastalarda hastanın hikayesine göre tanı koymak için yardımcı olabilecek kan tetkikleri istenir. Bunlarda tam kan sayımındaki ve eritrosit sedimantasyon hızındaki anomaliler olabilir. Ürtikerli vakalarda eozinofili parazitik enfeksiyon veya atopik durumun saptanması için yol gösterici olabilir.

Ürtiker nedenleri içinde alerji dışında birçok hastalık olabileceği için bu nedenleri ortaya koymak gerekir. Alerji dışında nedeni belirlenememiş ürtikerde, ANA, tiroid peroksidaz antikorları, kompleman profilleri, hepatit markerleri ve serum protein elektroforezi çalışılmalıdır.

Bazı özel hastalıklar sadece anjiyoödem ile ortaya çıkabilir. Herediter anjioödem olarak adlandırdığımız hastalıkta C4 düzeyi düşüktür. Hastanın C4 seviyesine bakmak gerekirse C1 inhibitör seviyesinin ve fonksiyonunun ölçülmesi faydalı olacaktır.

ÜRTİKER TEŞHİSİNDE ALERJİ DERİ TESTİ GEREKLİ Mİ ?

Ürtiker nedenlerinin çok fazla olmasına rağmen alerjik hastalıklar ürtiker nedenleri için son derece önemli bir yer tutar. Özellikle gıda ilaç ve solunum yolları alerjenlerinin ürtikere yol açabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Alerji uzmanları tarafından ürtiker düşünülen hastalarda nedenini tespit etmek için deriden alerji testi, ve/veya kandan alerji testi yapılması gerekebilir. Ürtiker nedenleri arasında gıda alerjisi düşünülüyorsa deri prick testi ile alerjik besin tespit edilebilir. Gıda alerjinin tespit edilmesine göre bir tedavi yolu izlenir.

Besinin tespit edilmesinden sonra, besini ve o besini içeren tüm yiyecekleri diyet listesinden çıkarmanız tavsiye edilir.

Ürtiker bazen polen mevsimlerinde çoğalabilir. Özellikle polen alerjisi olanlarda bazen meyve sebzelerde polenler arasında çapraz reaksiyon olduğu için hastalar meyve veya sebze yediğinde ürtikeryal döküntüler olur. Oral  alerji sendromu dediğimiz bu tabloda asıl neden polen alerjisi olmasına rağmen çapraz reaksiyon veren meyve ile şikayetleri ortaya çıkar. Bu yüzden ürtikerli hastalarda polen alerjisi olup olmadığı anlamak için deri testleri yapmak gereklidir.

Hastaların deri testleri yapılamıyorsa bazen kandan bakılabilecek testlerle alerjisi olduğu gıda veya diğer alerjenler bulunabilir ama kan tetkikleri deri testlerine göre daha az duyarlıdır.

Alerjik rinit ve astımı olan hastalarda ürtiker şikayetlerinin sonradan gelişebileceği için hastaların solunum alerjenlerinin tespit edilmesi hem alerjik rinit ve astım için hem de ürtiker için önemlidir

ÜRTİKER TEDAVİSİ NASIL YAPILMALIDIR ?

Ürtiker tanısı konulduktan sonra akut ürtiker mi ? kronik ürtiker mi ? ayırımı önemlidir.  akut veya kronik ürtiker nedenleri saptanabilirse tedavinin düzenlenmesi daha kolay olmaktadır.

Akut ürtikerde bazen şikayetleri bir kez şiddetli bir şekilde olup sonrasında tekrarlamayabilir. Hastaların ilaç kullanma ihtiyacı olmayabilir. Özellikle 6 haftadan fazla devam eden kronik ürtikerde şikayetlerin yoğunluğuna bağlı olarak ilaç tedavisi gerekmektedir.

Ürtiker tedavisi; Tedavide önce zeminde yatan bir hastalık varsa o tedavi edilir. Alerjik ürtiker anjioödem alerjen ile temas kesilebilirse kısa sürede tamamen düzelir. Ürtiker tanısı için yapılan tetkikler neticesinde nedenini bulabilirsek alerjik olan gıda veya alerjenden kaçınmak çok önemlidir. Kronik ürtikerde veya akut ürtikerde neden saptamak için yapılan testlerin sonuçları çıkıncaya kadar hastanın şikayetleri için ilaç tedavisi önerilebilir. Ürtiker nedenini saptayamazsak yani idiopatik ürtikerse ilaç tedavisi gereklidir.

Ürtiker tedavisinde ilk kullanılan ilaçlar antihistaminik ilaçlardır. Antihistaminik ilaçlar normal dozları genellikle yeterli olmayabilir. Bu nedenle hastanın şikayetlerini baskılayabilecek daha yüksek  dozlarda antihistaminik ilaçlar verilebilir veya kombinasyonları kullanılabilir. Antihistaminik ilaçlar ile ilgili en önemli sorun maalesef uyku hali, dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu ve iştah artışı gibi yan etkiler oluştururlar. Diğer bir sorunda bir süre sonra yeterli etkinliği kaybolmakta ve etkisiz hale gelmektedir. Bu yüzden hastalar ilaçları uzun süre kullansa da aynı etkiyi göremezler.

Kortikosteroidler ürtiker etkili olan diğer ilaçlardır. Ancak ne yazık ki uzun süre kullanılması ciddi yan etkilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Kortikosteroidler özellikle akut ürtikerde yakınmaların kontrol altına alınmasında yeterli olmaktadır. Yoğun ürtiker şikayetleri olan hastalarda kısa süreli olarak kortizon tedavisi uygulanabilir. Uzun süreli kortizon tedavisi yan etkileri de beraberinde getireceği için kullanılması önerilmez.

Hayatı tehdit eden anjiyoödem veya anaflaksi atağı geçiren hastalar adrenaline (epinefrin) yanıt verirler.

Kronik ürtikerin tedavisi ise için birçok ilaç kullanılmıştır bunlardan bir kısmı immun sistemi baskılayıcı özelliğe sahiptir. Siklosproin gibi immun sistemi baskılayıcı ilaçlar tedavi etkili sonuçlar alınmıştır fakat immun sistemi baskıladığımızda oluşacak sorunlar nedeniyle çok dikkatli kullanmak gerekir.

Ürtikerli hastalarda diğer yardımcı ilaçlarda histamin reseptörlerini baskılayan mide ilacı olarak kullanılan  H2 reseptör antagonistleridir. Hastanın antihistaminiklerle birlikte ranitidin, famotidin gibi ilaçları kullanması ürtiker şikayetlerini de azaltabilir.

ÜRTİKER TEDAVİSİNDE YENİ İLAÇLAR VAR MI ?

Akut ürtiker alerji ilaçlarına yanıtı gayet iyidir hatta ihtiyaç bile olmadan kaybolabilir. Kronik ürtiker hastaların hayat konforunu çok fazla etkilediği için çeşitli ilaçlar ile tekli veya birlikte uygulanmaktadır.

Kronik ürtikerler hastalar için çok ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Hastaların bir kısmında ciddi depresyona yol açacak kadar can sıkıcı sorunlar oluşturabilir. Ürtiker tedavisinde yeni geliştirilen ilaçlar bu sorunların giderilmesinde son derece etkili olmuştur

Omalizumab  ise son zamanlarda kullanılmaya başlanılan yeni bir ilaç tedavisidir Anti-IgE tedavisi ile kronik ürtiker hastalarının büyük bir çoğunluğunda hastalık belirtileri tamamen düzeltir. Omalizumab, alerjik hastalıların oluşumunda rol oynayan IgE antikorunun etkisini önleyen bir ilaçtır.  Omalizumab, halen antihistaminik veya kortikosteroid almasına rağmen semptomları bu ilaçlarla yeterli düzeyde kontrol edilemeyen 12 yaş ve üzeri kronik idiyopatik ürtiker tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. 4 haftada bir cilt altı enjeksiyon şeklinde kullanılmaktadır. Alerji uzmanlarının kontrolünde uygulanmaktadır. Tedavi süresi değişken olmakla birlikte özellikle kronik ürtikerde süre 3 aydır. İhtiyaç durumunda hastanın şikayetlerini kontrol altına almasına bağlı olarak daha uzun süreler güvenle kullanılabilir.

Omalizumab ile birlikte artık ürtiker daha kolay tedavi edilmektedir hastaların ayda bir kez enjeksiyon olarak aldığı tedavi ile yaşam kalitesi son derece artmaktadır. Hayatlarında ki birçok kısıtlama zamanla ortadan kalkmaktadır.

Omalizumab tedavisi sonrasında antihistaminik veya diğer ilaç kullanımı gerekmemektedir. Bu şekilde diğer ilaçların göstermiş olduğu yan etkiler olmadan hasta için hayat kalitesi artmaktadır.

Basınç, sıcak, soğuk, güneş ışığı gibi fiziksel uyarılarla ortaya çıkan ürtikerde omalizumab etkinliğini gösteren birçok çalışma vardır. Kronik uyarılabilen ürtikerdeki etkinliği ile şikayetleri olmadan rahat yaşamayı sağlamaktadır.

Yakın gelecekte hastalar anti-inflamatuar ve immün modülatör ajanlarla daha hızlı tedavi edilecektir. Alerjik hastalıkların tedavisi için üretilen 5-Lipooksijenaz inhibitörleri, PG-D reseptör antagonistleri, kronik ürtikerde etkili olması beklenmektedir.

Ürtiker tanısında her geçen gün yenilikler bulunmakta ve tedavisi için yeni umutlar oluşmaktadır. Ürtiker nedenleri alerji uzmanları tarafından araştırıldıktan sonra tedavisi yapılabilmektedir.

Sonuç olarak :

Ürtiker deriden kabarık kaşıntılı etrafı kırmızı basmakla solan  genellikle 24-48 saat içinde cilt üzerinde iz bırakmadan kaybolan en sık görülen cilt reaksiyonudur.

Ürtikere bağlı deri döküntüleri 6 haftadan kısa sürüyorsa akut ürtiker olarak tanımlanır. bu ürtikeryal deri döküntüleri  6 haftadan daha uzun sürüyorsa, kronik ürtiker olarak tanımlanır.

Akut gelişen ürtikerdeki en önemli nedenleri ilaçlar, gıdalar ve enfeksiyonlardır.

Kronik ürtiker nedenlerini bulmak daha zor olabilir. Kronik ürtikerde akut ürtiker nedenleri dışında bir çok alerjik olmayan hastalıkta ürtikeryal döküntülerin oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir.

Ürtiker nedenlerini araştırırken hastaların kendi gözlemleri ve hikayesi son derece önemli olabilmektedir.

Ürtiker altında yatan nedenlerden ilaç ve gıda alerjilerinin olabileceği unutulmamalıdır. Hastalar özellikle gıdalarla ilgili şikayeti varsa gıda deri testlerinin mutlaka yapılması gerekir.

Ürtiker tedavisinde önce zeminde yatan bir hastalık varsa o tedavi edilir. Ürtiker tedavisinde gerekli ilaçlar alerji uzmanları tarafından düzenlenmelidir.

Omalizumab  ise son zamanlarda kullanılmaya başlanılan yeni bir ilaç tedavisidir Anti-IgE tedavisi ile kronik ürtiker hastalarının büyük bir çoğunluğunda hastalık belirtileri tamamen düzeltir.

Önemli Bilgi

Alerji Uzmanları ise (yeni adıyla İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) 18 yaşından büyüklerde görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da İç Hastalıkları veya Göğüs Hastalıkları veya Dermatoloji Uzmanı olan doktorlardır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir