Başlıca astım ve alerjik rinit olmak üzere bütün diğer alerjik hastalıkların belirtileri olan yetişkinlerin alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Yetişkin alerji uzmanları (immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) iç hastalıkları uzmanlarından yetişkinlerdeki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim alarak yetişkin alerji uzmanı diploması almaya hak kazanmış uzmanlardır. 

 

İstanbul Alerji Merkezi

Yetişkin Alerji Uzmanlarının Önemi

Bu nedenle alerjik hastalıklardan birinden şüphelendiğinizde yetişkin alerji uzmanı tarafından inceleniz ve teşhis konulup tedavi edilmeniz çok önemlidir. Çünkü alerjik hastalıklar 1-2 haftalık bir tedavi ile düzelmeyip bazen düzelmesi yıllar alabilen hastalıklardır. Yanlış teşhis nedeniyle uzun süre gereksiz tedavi alabilmeleri veya hastalığın atlanması ile de hastalığın ilerlemesi ile karşı karşıya kalınma riski vardır. Bu nedenlerle kesin teşhis için bu konuda en deneyimli uzmanlar olan yetişkin alerji uzmanlarınca teşhis ve tedavisinin planlanması çok önemlidir.

 Nasıl Yetişkin Alerji Uzmanı Olunur?

Yetişkin Alerji uzmanı olabilmek için ilk olarak yetişkin aleri bilim dalı olan bir üniversitede eğitim almak gerekir. Bu eğitimi alabilmek için bazı şartlar vardır. Öncelikle iç hastalıkları uzmanı olmak gerekir. İç hastalıklarında birçok hastalık hakkından bilgi ve deneyim kazandıktan daha sonra iç hastalıkları uzmanlarının girebileceği ve yüksek öğretim kurumu tarafından her yıl yapılan yandalda uzmanlık sınavına girmek gerekir. Bu sınavda başarılı olunur ve yeterli puan alınabilirse yetişkin alerji uzmanlık eğitimi almaya hak kazanılır.

 Yetişkin Alerji Uzmanlarının Eğitimi

Yetişkin alerji uzmanlık eğitimi klinik immünoloji ve alerji bilim dalında astım ve alerjik hastalıklar konusunda ayrıntılı bir eğitimden oluşur. İlk 1 yıl alerjik hastalıkların nasıl geliştiği konusunda teroik eğitim alınır. Daha sonraki 1 yılda teorik ve alerjik hastalıkların teşhisinde kullanılacak testler hakkında pratik eğitim alınır. Son yıl da artık alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisinden sorumlu olunur. Alerjik Hastalıkların tanısının konulduğu laboratuvardan sorumlu olunur. 3 yılın sonunda biitirme tezini verdikten sonra bitirme sınavına girilir. Yeterli olunur ise yetişkin alerji uzmanlık diploması almaya hak kazanılır. Daha sonra 2 yıl mecburi hizmet yapılır ve yetişkin alerji uzmanlık belgesi alınır. Sonuçta yetişkin alerji uzmanları iç hastalıkları doktorları olmakla birlikte yetişkinlerde görülen alerjik hastalıklar konusunda 5 yıl eğitim almış uzmanlar olduğunu bilmek gerekir. Hastalıkların çoğunda bir çok sistem ve organ tutulumu olduğu için hastalar bir bütün değerlendirilmeli alerjik hastalıklarının yanında diğer hastalıklarının da tedavi ve tanısı yapılmalıdır. Yetişkin alerji uzmanları hem iç hastalıkları doktorları hem de alerjik hastalıklar konusunda en deneyimli doktorlardır.

Yetişkin Alerji Uzmanları  tüm iç hastalıkları yanında şu konularda en deneyimli uzmanlardır;

-Astım

-Alerjik Nezle

-Egzema (Atopik Dermatit)

-Ürtiker (Kurdeşen)

-Kontakt dermatit

-Göz Alerjisi

-Gıda Alerjisi

-İlaç Alerjileri

-Böcek Alerjileri

-Mesleki Allerjiler

-Anaflaksi (Alerjik Şok)

-Herditer Anjioödem

YETİŞKİN ALERJİ DOKTORU OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR ?

Her geçen gün Yetişkin Alerji Uzmanı veya yetişkin alerji doktoru daha çok öğrenilmeye başlandı. Çünkü birçok yetişkinde her geçen gün artış gösteren alerjik hastalıklar bulunmaktadır. Bu nedenle tedaviden cevap alamayanlar çare ararken yetişkin alerji uzmanının olduğunu öğreniyorlar. Peki yetişkin alerji doktoru nedir? Yetişkin alerji uzmanı nedir. İşte şimdi onu öğreneceğiz.

Yetişkin alerji uzmanı olmak için önce İç Hastalıkları Uzmanı olmak gerekir

Yetişkin alerji uzmanı olmak için öncelikle tıp fakültesi bitirilmelidir. Altı yıllık tıp eğitimi sonrasında iç hastalıkları konusunda ihtisas yapılması gerekmektedir. Bu sure sonunda uzmanlık sınavında iç hastalıkları bölümünün kazanılması gerekmektedir. 4-5 yıllık uzmanlık ihtisası sonrasında “İç Hastalıkları” uzmanı olunur.

İç hastalıkları uzmanı olarak bir çok hastalık konusunda bilgi ve deneyim edindikten sonra 5 yıllık eğitim ve zorunlu hizmet yapmaları halinde Yetişkin Alerji uzmanı olabilir.

Daha sonra yandal uzmanlık sınavına başvurulur. Bu sınavda en yüksek puanla alınan yetişkin alerji yandal uzmanlık alanı kazanılması sonrasında 3 yıl sureyle asistan olarak astım ve alerji hastalıkları konusunda ihtisas yapılır. Bu surenin sonunda uzmanlık tezi verilerek “Yetişkin Alerjisi Uzmanı” unvanı verilir. Bu uzmanlık alanında çalışılması için 2 yıl süreyle zorunlu hizmet yapılır.

Yetişkin Alerji Uzmanı olmak için 15 yıllık tıp eğitimi gerekir

Yetişkin Alerji Uzmanları neden önemlidir?

Yetişkin alerji uzmanları sayesinde birçok uzmana gitmek gerekmeyebilir. Alerjik hastalıklar genellikle birlikte olmaya eğilimlidir. Astımı olan yetişkin bir hastada alerjik rinit veya saman nezlesi egzama gibi belirtiler de görülür. Bu nedenle astım için göğüs hastalıkları uzmanına alerjik rinit için kulak burun boğaz uzmanına, egzama için dermatoloji uzmanına gitmeye gerek yoktur. Yetişkinlerde bilindiği gibi burun akıntısı kaşıntı tıkanıklık ve hapşurma ile başlayan alerjik rinit veya saman nezlesi daha sonra öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlerle birlikte astıma dönüşmekte ayrıca bunun yanında egzama atopik dermatit ürtiker gibi cilt hastalıkları da beraberinde görülmektedir. Ürtiker egzama ve astım konusunda en deneyimli uzmanlar Yetişkin alerji uzmanlarıdır.

Yetişkinlerdeki alerjik hastalıklara yaklaşım için iç hastalıkları konusunda deneyimli olmak ve yetişkin alerjik hastalıkları konularında eğitim almak çok önemlidir. Alerjik hastalıkların detayları konusunda iç hastalıkları ve göğüs hastalıkları doktorlarının yetişkin alerji uzmanları kadar astım, alerjik nezle, egzama gibi alerjik hastalıklar konusunda deneyim sahibi olması beklenemez.

18 yaşından sonra yetişkinlerde alerji testini ve aşı tedavilerini mutlaka yetişkin alerji uzmanları yapmalıdır. Neden mi?

Yetişkinlerde alerji testleri eğitimi yetişkin doktorlarına verilmemektedir. Çünkü yetişkinlere alerji testi yapabilmek için öncelikle 1 yıl alerji ve immünoloji teorik eğitim alınmalıdır. Daha sonra alerji testlerinin uygulanması, çapraz reaksiyonlar, teşhisteki yeri ve alerjik şok gibi konular konusunda eğitim verilir. Tek başına alerji testinin hiçbir anlamı yoktur. Bu nedenle yetişkin alerji uzmanları tarafından veya gözetiminde yapılmalıdır. Tedavide kullanılan aşı tedavisi ise sadece ve sadece yetişkin alerji uzmanlarının yetkisinde olan bir tedavi yaklaşımıdır. Aşılar alerji test sonuçları, yetişkindeki belirtilere göre kişiye özel karışımlar hazırlanmalıdır. Bu da eğitim, deneyim ve tecrübe gerektirir. Yetişkin alerji uzmanı eğitim almayan uzmanlarca uzun soluklu olan (en az 3 veya 5 yıl süren) aşı tedavisinin yapılması 3 yıl sonrasında başarısızlıkla sonuçlanma ihtimali çok yüksektir. Boşu boşuna hem vakit kaybolmuş hem de maddi kayıplar olmuş olur. Yetişkinlerde daha ileri yıllarda alerjik hastalıklar çıktığı için tedavisi de bir o kadar zor olur. Yanlış ilaç ve aşı tedavileri yeterli yanıt alınamadığı gibi alerjik şikayetleri artmasına yol açabilir.

Yetişkinlerde astım ve alerjik hastalıklar konusunda en deneyimli uzmanlar Yetişkin Alerji Uzmanlarıdır

Bir doktorun Yetişkin Alerji uzmanı olup olmadığını nasıl anlarım?

Bir hekimin yetişkin alerji uzmanı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu kaşesinde Yetişkin Alerji Uzmanı yazıp yazmadığına bakmaktır. Yetişkin alerji konusunda bilgi sahibi olmak yetişkinlere alerji testi yapma ve çok ayrıntılı bilgi gerektiren aşı tedavisi yapma hakkı vermez.

Aleri ve Astım hastaları İç Hastalıkları ve Göğüs hastalıkları Doktorları ile birlikte Yetişkin Alerji Uzmanları tarafından tedavi etmelidir .

İç Hastalıkları ve göğüs hastalıkları uzmanları tarafından Yetişkin alerji uzmanlarına alerjik astım ve diğer alerji hastalıkları hastalarını göndermesi ve teşhis ve tedavisi düzenlendikten sonra takip etmesi en ideal yöntemdir. Alerjik hastalıklar açısından hastanın yeterli tedaviyi alması ve sonrasındaki takiplerinde yılda bir tedavi gidişini Yetişkin alerji uzmanlarınca birlikte değerlendirmesi yeterlidir.

Sonuç olarak

-6 yıl tip eğitimi 4 yıl uzmanlık eğitimi ve 3 yıl yandal eğitimi sonrasında 2 yıl zorunlu hizmetle birlikte 15-16 yıl eğitim sonrasında elde edilir.

-Yetişkin alerji Uzmanları astım ve alerjik hastalıklar konusunda uzmanlardır

-Yetişkin Alerji Uzmanı olmak uzun ve çok büyük emek istemektedir. Yetişkin alerji uzmanları astım, alerjik rinit saman nezlesi, egzama, besin alerjileri, ilaç alerjileri, arı ve böcek alerjileri, ürtiker, kontakt dermatit lateks alerjileri, anjiyonörotik ödem gibi alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisini en ayrıntılı bir şekilde öğrenir ve uygularlar.

B