Alerjisi olan kişiler de bu hastalığın tedavisi için yetişkin alerji uzmanı olduğu konusunda ya habersiz ya da çok az bilgi biliyor. Peki siz alerjileriniz için yetişkin alerji uzmanına mı gittiniz? Yetişkin alerji uzmanlarının kimler olduğunu bu yazımızda sizlere anlattık.

 

Alerji Hastalıkları Her Yaşta Karşımıza Çıkabilir

Hayatımızın herhangi bir döneminde ortaya çıkan alerjik hastalıklar çocukluk döneminde karşımıza çıkabileceği gibi yetişkin yaşlarda da ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde görülen alerjik hastalıklar çoğu kez tedavi edilmediğinde hasta için daha büyük sorunlara dönüşür. Yetişkin yaşlarda ortaya çıkan alerjik hastalık için çözüm bulamadıysanız yanlış yere gitmiş olabilirsiniz. Günümüzde bir çok yetişkin ileri düzeyde kötü kontrol edilemeyen astım, alerjik nezle, alerjik öksürük, arı ,ilaç, besin alerjisi hastalığı nedeniyle tedavi olmak için doktor aramaktadır.

Yetişkinlerde Alerjiyi Tanıyalım

Alerji doğuştan itibaren genetik yatkınlığı olan bazı kişilerin çevremizde bulunan alerjen olarak adlandırılan normalde zararsız olan madde ya da maddelere karşı vücudun aşırı derecede abartılı ve zararlı savunma tepkisi göstermesidir.

Yetişkin Alerjik Hastalıkları Bilimi, vücudumuzun alerjenler ve bunlara alerji gelişmesiyle ile ilgili sorunları ve hastalıkları ile uğraşan tıp bilim dalıdır. Yetişkin yaşlarda görülen alerjik sorunlar erken tedavi edilmezlerse daha sonraki yıllarda ciddi olumsuzluklara bazen ölüme kadar gidebilecek reaksiyonlara neden olabilir. Yetişkinlerde ortaya çıkan alerjik problemleri mutlaka bir Yetişkin Alerji Uzmanı tarafından takip ve tedavi edilmelidir. Yetişkin alerji uzmanları üniversite hastanelerinde yetişkin alerji bölümlerinde çalışırlar.

Yetişkin Alerji Uzmanı Kimdir?

 Yetişkin alerji uzmanları, iç hastalıkları uzmanı olan ve alerji üst ihtisas sınavını kazanmasıyla 3 yıl süreyle iç hastalıkları ana branşının üzerinde yan dal olan alerji bölümünde eğitim alan uzmanlardır. Yetişkin Alerjij Hastalıklar Uzmanı veya tıp diliyle Alerji Uzmanı 18 yaşından büyük olan yetişkinlerde görülen alerjik sorunların tanı, tedavi ve izlemleri ile ilgilenir. Bu alerjik sorunlar ise şunlardır:

Astım

Alerjik Nezle

Kronik öksürük

Egzema (Atopik Dermatit)

Ürtiker (Kurdeşen)

Kontakt dermatit

Göz Alerjisi

Gıda Alerjisi

İlaç Alerjileri

Böcek Alerjileri

Mesleki Allerjiler

Anaflaksi (Alerjik Şok)

Herditer Anjioödem

Yetişkin Alerji Uzmanlık Eğitimi Nasıl Bir Eğitim?

 Yetişkin alerji uzmanlık eğitiminde, iç hastalıklarında veya göğüs hastalıklarında hastalıkların bir çoğu hakkında temel bilgiler alınır sonra alerji bölümünde 3 yıl süreyle yetişkinlerde alerjik hastalıkların gelişme mekanizması, teşhis ve tedavisi konusunda eğitim alınır. Bu eğitimde, alerji testleri tekniği, solunum fonksiyon testleri ve çeşitli testler konusunda eğitim alınır. Yetişkin alerji hastalarının tedavi ve takibi öğrenilir. Bağışıklık yetmezliği hastalıkları takip edilir. Tedavi ve teşhis konusunda en son gelişmeler öğrenilir. Araştırmalar yapılır. Bu süre sonucunda bitirme sınavına girilir. 2 yıl devlet hizmet yükümlülüğü yapılır. Sonrasında yetişkin alerji uzmanı olunur.

İç Hastalıkları veya Göğüs Hastalıkları Uzmanı Alerji Uzmanı mıdır?

İç hastalıkları veya göğüs hastalıkları uzmanları alerji uzmanı değillerdir. Yetişkin alerji uzmanları astım, alerjik nezle, egzama gibi alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisi konusunda yetkili uzmanlardır. Alerji aşısı yapmaya yetkili uzmanlardır. Devletin özel ödeme kapsama içinde yer alan anti-IgE gibi alerji tedavisinde kullanılan ilaçları yazma yetkisine sahiptir.

İç hastalıkları, göğüs hastalıkları ve kbb uzmanları ise rinit, bronşektazi, zaturre, kronik akciğer hastalıkları, intersitisyel akciğer hastalıkları gibi hastalıklar konusunda yetkili uzmanlardır. Alerji testi ve alerji aşıları konusunda eğitimleri yoktur.

Hangi Hastalık Belirtilerinde Yetişkin Alerji Uzmanına Gitmeliyim?

Hayatınızın ileri yıllarında yetişkin dönemde karşınıza çıkabilen ; astım, alerjik nezle, besin alerjileri, kurdeşen, ürtiker, kronik ürtiker, egzama, ilaç alerjileri, arı ve böcek alerjileri, metal alerjileri, evcil hayvan alerjileri, herediter anjioödem, gibi alerji hastalıkları belirtileri gördüğünüzde bu konuda en deneyimli uzmanlar olan yetişkin alerji uzmanlarına gitmelisiniz.

Yetişkin Alerji Uzmanına Gitmem Neden Önemlidir?

Astım ve diğer alerjik hastalıklar kısa süreli bir hastalık olmadığı için astım ve alerjik hastalıkların belirtileri olan hastaların başlangıçta kesin teşhisin konulması ve sonrasında en az ilaçla en doğru ilacın verilebilmesi için mutlaka yetişkin alerji uzmanı tarafından görülmesi gerekir.

Yetişkin Alerji uzmanı teşhisi alerjik hastalık teşhisi koyduktan sonra artık yetişkin alerji doktorları tarafından takip edilmesi uygun zaman aralıkları arasında yeniden görülmesi uygun olur.

İç Hastalıkları Ve Alerji Uzmanının Önemi

İç hastalıkları ve alerjik hastalıklar uzmanı tarafından tedavi edilmenin bir önemi de hastalıklar birlikte veya bir çok organı etkileyebilir. Örneğin anemisi olan bir hasta kaşıntısının olması nedeniyle yanlışlıkla kaşıntı için bir çok doktora gidebilir halbuki bütün hastalıklar sistemik olarak bütün olarak değerlendirilmelidir. Bu yüzden iç hastalıkları ve alerjik hastalıklar uzmanı tarafından değerlendirilmiş hastalar alerjisi çıkmamışsa bile diğer hastalıklar açısından değerlendirilmesi ve gerekli görmedikçe tekrar alerji testleri istemeye gerek olmayabilir.

Alerjik hastalıkları teşhisi doğru konulmadığı taktirde gereksiz yere uzun süre astım veya alerji ilaçlarının kullanılmasıyla karşı karşıya kalabiliriz. Alerji aşılarının da yetişkin alerji uzmanları dışında hekimler tarafından başlanması son derece yanlıştır. Yetişkinlerde istenmeyen önemli sorunlara neden olabilir.

Yetişkin Alerji Uzmanı Hakkında Önemli Noktalar

Yetişkinlerde görülen astım ve alerjik hastalıkların teşhis, tedavisi konusunda eğitim almış ve uzmanlık diploması almış olan aynı zamanda da İç hastalıkları uzmanı olan doktorlardır.

-Yetişkinlerde astım ve alerji hastalıkların doğru teşhisi çok önemlidir. Yanlış teşhis nedeniyle uzun süre gereksiz ilaç kullanılabileceği gibi teşhisin atlanması da hastalığın ilerlemesine neden olabilmektedir.

-Yetişkinlerde astım ve alerji hastalık belirtileri varsa uzun süreli tedaviye başlamadan önce bir yetişkin alerji uzmanı tarafından görülmesinde fayda vardır.

– Yetişkin alerji uzmanına gitmeye karar verdikten sonra götürdüğünüz hekimin mutlaka alerji uzmanı olup olmadığını teyit edin.