İstanbul Alerji Merkezi

 

 

Alerji; vücudumuzun bağışıklık sisteminin kendisinden olmayan şeylere karşı gösterdiği aşırı tepki olarak tarif edilebilir. Bu tanımda iki önemli nokta var. Birincisi; vücudumuzun bir parçası ya da yapıtaşı olmayan, ancak bir şekilde vücudumuzla ilişki kuran temasa geçen faktörler. Örneğin; yiyecekler, polenler, böcek ısırıkları, ilaçlar, hayvanlar gibi… İnsan vücudunun dış dünyayla ilişki kuran sistemleri örneğin cildimiz, mide bağırsak sistemimiz ya da solunum sistemimiz ortamda olup biten şeylere karşı tepkisiz kalmaz. Kendisini korumaya savunmaya yönelik tepkiler verir. İkinci önemli nokta ise bu tepkinin bazı insanlarda aşırı olduğudur.

Alerji ve İmmünoloji birçok farklı konuyu kapsayan bilim dalı, özellikle organizmaların bağışıklık sistemlerinin sağlıklı oldukları veya hastalıklı oldukları durumlardaki hâli ve fizyolojik işlevleri ile insanların bağışıklık sistemlerinin uygunsuz bir şekilde işlemesi sonucu oluşan immünolojik bozuklukları (örneğin otoimmün bozukluklar) kapsamaktadır.

Alerji tedavisi için temel çözüm alerjiye neden olan etkenin ortadan kaldırılmasıdır. Birçok insan için alerjenlerden korunmak bile sıkıntıyı büyük ölçüde hafifletir, semptomları ortadan kaldırır. Ancak semptom ve bulgular günlük yaşantıyı ve yapılan işi etkilemeye başladığında doktora başvurmak gerekir.

Yetişkin alerji hastalıkları bölümü olabilmesi için, Avrupa’da standartlar geliştirilmiştir. Bu standartlara göre, olmazsa olmaz olan yetişkin alerji hastalıkları uzmanının olmasıdır. Yetişkin alerji hastalıkları uzmanı dışında, alerji testleri, yama testleri, solunum fonksiyon testleri, alerjik şok tedavisi yapılabilecek ortamın sağlanması gibi önemli şartların da sağlanması gerekmektedir. Türkiye’de genellikle üniversite hastaneleri ve eğitim araştırma hastanelerinde mevcuttur. Bu kurumlar dışındaki alerji bölümlerinin çoğu, bu şartlardan çok uzak olup çoğunda alerji uzmanı bile bulunmamaktadır.

 

İstanbul Alerji, Türkiye’de alerji hastalıklarının tanısının konulabileceği ve çözüm sağlanabileceği, her türlü testlerin yapılabileceği ve Avrupa standartlarında alerji merkezi olmak için kurulmuş bir merkezdir.

İstanbul Alerji, Mart 2016 yılında Prof. Dr. Ahmet Akçay tarafından kurulmuş olup, kısa sürede İstanbul Alerji’nin Avrupa standartlarında çocuk alerji bölümü de faaliyete girmiştir. Yetişkin Alerjik Hastalıklar Bölümü olarak 2017 yılından itibaren, İstanbul Alerji merkezinde her türlü alerjik hastalıklarının ve astımın tanısı konulabilmekte ve çözümü sağlanabilmektedir.

İstanbul Alerji Yetişkin Alerji Hastalıkları bölümünde şu hastalıklara hizmet verilmektedir;

-Alerjik Astım

-Alerjik Rinit (Alerjik nezle)

-Egzama (Atopik dermatit)

-Besin alerjisi

-İlaç alerjisi

-Kurdeşen (Ürtiker)

-Temas alerjileri

-Metal alerjileri

-Arı alerjisi

-Göz alerjileri

-Meslek alerjileri

-Herediter anjioödem

İstanbul Alerji Hastalıkları Bölümünde şu testler yapılmaktadır;

-Deri prick testi (Ciltten alerji testi)

-Yama testi (Patch test)

-Solunum fonksiyon testleri

-Nefeste nitrik oksit testi

-İlaç alerji testleri (Penisilin ve diğer antibiyotikler, lokal anestezik ilaçlar gibi)

-Kan tetkikleri ve diğer tüm laboratuvar tetkikleri

Sonuç olarak, İstanbul Alerji Merkezinde doğumdan yaşlılığa kadar tüm alerji hastalıkları ve astım hastalarına hizmet verilmektedir ve Avrupa standartlarında teşhis yöntemleri ve tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.