Yaz Alerjileri

Yaz Alerjileri

Alerjik rahatsızlıkların nedenleri ve görünümleri yılın farklı dönemlerinde değişiklik gösterebilir. Çoğu insanın tatil, dinlenme ve eğlence ile ilişkilendirdiği yaz ayları da alerjik bünyesi olan insanlar için sorun olabilmektedir.
Polen alerjisine bağlı göz ve burun rahatsızlığı olan çoğu hasta, çimen polenlerine duyarlı olduğundan yakınmaları Mayıs ayından itibaren azalmaktadır. Ancak pelin, kazayağı gibi yabani otlar polenlerini yaz aylarında saçtığından, bunlara duyarlı olan hastaların yakınmaları Temmuz- Ağustos döneminde artar. Alternaria gibi bazı küfler de yaz aylarında açık havada polenler gibi uçuştuğundan benzer yakınmalara neden olurlar.

Hava Kirliliği

Yazın güneş ozona bağlı hava kirliliği şehirlerde artar. Hava kirliliği, astım hastalarında atakları tetikleyen nedenlerden biridir.

Yaz aylarında açık hava etkinlikleri daha çok yapıldığından ve daha açık giysiler giyildiğinden insanlar arı sokmalarına daha çok maruz kalır. Arıların piknik sahaları, mangal alanları, şekerli içecekler, çöp kutularına daha çok yanaştığı akılda tutulmalıdır. Arı alerjisi olanlar bu alanlardan mümkünse uzak durmalı, bu alanlarda çıplak ayakla dolaşmamalı, çiçek kokulu parfüm kullanmamalıdır.
Güneş ışınları ciltte ürtiker (kurdeşen), ışık erüpsiyonu gibi farklı rahatsızlıkları tetikleyebilir. Bu gibi durumlarda yoğun güneş ışınlarından kaçınılması ve yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılması önerilmektedir. Ancak, bazı duyarlı kişilerde güneş kremleri de kontakt dermatit denen bir cilt alerjisine neden olabilir.

Meyve Alerjisi

Şeftali, erik gibi yaz meyvelerine duyarlılığı olan hastalar alerjileri olan besinlerden kaçınmak zorundadır. Ciddi besin alerjisi olanlar, tatil için gittikleri otellerde hazırlanan yemeklerin içeriğine ve hazırlanış biçimine dikkat etmeli, mutfak çalışanlarını uyarmalıdır.

Alerjiyle ilişkili olabilecek rahatsızlık yaşayanların, teşhis ve gerekli tedavi için bir alerji uzmanına danışmalarında fayda vardır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir