alerji-kasintisi

Vücutta Alerji Belirtileri

Vücutta alerji belirtileri farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Vücut alerjisi kişinin yediği, içtiği yiyecekler ve yaşadığı ortama göre farklılık göstermektedir. Sağlık sorunları yaşamamak adına bunlara dikkat edebilirsiniz. Deri alerjileri, solunum yolu alerjileri, besin alerjileri birçok kişide görülebilmektedir.

Vücutta Alerji Belirtileri Nelerdir?

Vücutta alerji belirtileri için çeşitlerine bakmak gerekir. Deri alerjileri kurdeşen, egzama, anjio ödem gibi ortaya çıkmaktadır. Kurdeşende kaşıntı hissi, kabarık lezyonlar, soğuk kırmızı renkli alerjiler görülebilir. Egzama kızarıklık, kepeklenme, renk değişikliği gibi belirtiler verir. Kaşıntı belirtisi veren bu deri alerjisi özellikle küçük çocuklarda görülmektedir. Anjio ödem yanma ve şişlik belirtisi verir. Dudak, göz çevresi, bacak gibi birçok bölgede bu alerji görülebilir. Solunum yolu alerjileri astım ve alerjik rinit olarak ortaya çıkmaktadır. Astım solunum zorluğu çekilmesine neden olur. Hırıltı, nefes darlığı, göğüste daralma ve öksürük görülebilir. Alerjik rinit polen, hayvan tüyleri, toz gibi sebeplerle ortaya çıkar. Burun kaşıntısı, burun akıntısı, gözlerde kızarma gibi belirtileri bulunmaktadır. Sık sık uyanma, horlama, yorgunluk hissi de görülebilir.

Vücutta Alerji Belirtileri Örnekleri

Vücutta alerji belirtileri arasında besin alejisi de bulunmaktadır. Besin alerjisi vücutta kabarıklık, kızarma, aşırı kaşıntı, şişlik, solunum zorluğu, uyku hali gibi belirtiler vermektedir. Kulak burun boğazda ağrı, akıntı, gözlerde sulanma, midede yanma, ağrılı idrar, çarpıntı gibi daha birçok belirtileri de bulunmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir