ürtiker belirtileri

Ürtiker Nedir ve Belirtileri Nelerdir

egzama tedavi edilmezse ne olur

Ürtiker cilt üzerinde kaşıntı kızarıklık ve kabarıklık şeklinde kendini gösteren ve 24 saat içinde kendiliğinden iz bırakmadan kaybolabilen en yaygın cilt hastalığıdır. Ürtiker genellikle hastalar tarafından birden ortaya çıkan ve sonrasında aynı şekilde kaybolabilen cilt döküntüsü olarak tanımlanır. Ürtiker cilt üzerinde olmasına rağmen genellikle cilt altındaki dokuda görülen şişlik yani anjiyoödemle ile birlikte olabilir. Ürtiker ile birlikte göz kapağı dudaklar dil, el, ayak ve genital bölgelerdeki şişlik anjiyoödemler görülebilir.

Ürtiker belirtileri

Ürtiker (kurdeşen) plakları deri yüzeyinde oluşan, etrafı kırmızı büyüklüğü birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişen, ortası sıklıkla soluk, kaşıntılı döküntülerdir. Vücudumuzun  herhangi bir bölgesinde aniden oluşur. Deri üzerinde kabarcıklar ve kızarıklıklar toplu iğne başı kadar olabileceği gibi daha büyükte olabilir ve kaşıntılıdır. Kabartılar beyaz veya kırmızı renkte görülür.

Kabarcıklar sönmeye başladığında, etrafındaki kızarıklık kalabilir, daha sonra bu kızarık lekelerde yok olur ve cilt normale döner. Genellikle oluşan lezyonlar 24 saat ile 48 arasında iz bırakmadan kaybolur gider.

Ürtiker şikayetleri 6 haftadan kısa sürüyorsa akut ürtiker 6 haftadan uzun sürüyorsa kronik ürtiker olarak adlandırılır. Kronik ürtiker özellikle üzerinde durulması gereken ve altında hastalıkların araştırılması gereken bir hastalıktır.

Ürtiker nedenleri nelerdir ?

Ürtiker akut mu kronik mi olduğu önemlidir. Akut ürtiker daha sık karşımıza çıkar ve altında bir çok neden olabilir ama en sık suçlanan nedenler enfeksiyonlar gıdalar ve ilaçlardır. Kronik ürtikerse hayat kalitesini çok ciddi şekilde etkiler ve altında birçok hastalık olabilir. Kronik ürtiker nedenleri atında alerjik hastalıklar dışında otoimmun troid hastalıkları, romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar ve  malignitelerin araştırılması gerekir.

Kronik ürtikerde özellikle sıcak, soğuk, güneş ışığı,  deriye baskı uygulanması gibi çevresel faktörler, duygusal stresler ve egzersiz yapılması gibi durumların ürtiker şikayetleri ortaya çıkardığı görülmektedir.

Ürtiker akutta olsa kronikte olsa alerji hekimi tarafından değerlendirilmesi uygun olur çünkü ürtiker bazen diğer hastalıkların ilk belirtisi olabilir.

Ürtiker tedavisi nasıl yapılır ?

Ürtiker birçok nedene bağlı olarak ortaya çıktığı için ilk önce bu nedenlerin ortaya çıkarılması gereklidir. Altında yatan bir hastalık varsa bu hastalığın tedavisinin yapılması gereklidir.

Ürtiker tedavisinde kullanılan en sık ilaçlar antihistaminiklerdir. Antihistaminikler diğer ilaçlarla kombine edilebilir ama yeterli değilse kortizon veya diğer immünsupresif ilaçlar kullanılabilir.

Kronik ürtikerde yeni geliştirilen en önemli tedavi anti IgE ilaç tedavisidir. kronik ürtiker çok etkili bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Özellikle bir nedeni bulunamayan ürtikerli hastalarda en etkili tedavi yöntemidir.

Ürtiker aniden ortaya çıkan ve ayni şekilde kaybolabilen hayat kalitesinin çok ciddi şekilde bozan bir hastalıktır. Ürtikerin nedenleri arasında bir çok hastalık olabileceği gibi bazen de bir hastalık saptanamaz bu yüzden hastalarda daha büyük sıkıntıya yol açabilir. Ürtiker şikayetleri olan hastaların alerji hekimleri tarafından değerlendirilmesi, tetkiklerinin yapılması ve tedavisinin doğru bir şekilde düzenlenmesi  önemlidir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir