Süt alerjisi olan bebekler

Süt Alerjisi Olan Bebekler

Bebeklik döneminde bebeğiniz sürekli gaz sancısı çekiyor, kilo alamıyor ve ağlıyor ise dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar olabilir. Bu etkiler hemen hemen her bebekte görülse de bazen süt alerjisinden dolayı da görülebilmektedir. Bebeklerde sıklıkla rastlanan gıda alerjilerinden biri olan süt alerjisi, inek sütünde bulunan proteinlere karşı bebek vücudunu vermiş olduğu bir alerjik reaksiyondur. Alerjiye sebep olan protein beta laktalbümin olmaktadır. Bebeklerin ilk 6 ay boyunca anne sütü emmesi gerekse de bazı durumlarda bu süre içerisinde inek sütü ile takviye alması gereken bebeklerde bu soruna dikkat etmek gerekir. Süt alerjisi olan bebekler önemli sorunlar ile karşı karşıya gelebilir.

Süt Alerjisi Olan Bebekler Nedenleri

Süt alerjisi olan bebekler bu alerjik reaksiyonu yalnızca inek sütünü direkt aldıklarında değil aynı zamanda annenin inek sütü içeren gıdalar alması ile de bebeğe emzirme yolu ile geçebilir. Bu sürecin sonunda da bebekte alerji sorunu ortaya çıkar. Aynı zamanda takviye mamaların içerisinde de inek sütü bulunmaktadır. Bu da alerjiye sebebiyet veren nedenler arasında kendini gösterir. İnek sütü bulunan bebeklerde soya sütüne veya keçi sütüne karşı çapraz alerji gelişebilmektedir. Anne bu konuda bilinçli bir şekilde davranırsa bebeği süt alerjisine karşı koruyabilir.

Süt Alerjisi Olan Bebekler Nasıl Korunmalı?

Süt alerjisi olan bebekler için ilk olarak annenin inek sütü takviyeli gıdaları yemesini bırakması ve bebeğe bu gıdaları doğrudan vermemesi gerektiği söylenir. Mama ile beslenen bebeklere içerisinde inek sütü bulunmayan mamalar verilmelidir. İnek sütüne karşı alerjisi olduğu saptanan bebeklere, 12-18 ay boyunca inek sütü takviyeli mamalar ve gıdalar verilmez. Özel mamalar ile beslenmesi gerekir. Alerji sonucunda bebek mümkün olduğu kadar inek sütünde korunmaya çalışılır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir