Saçta Egzama Tedavisi

 

İstanbul Alerji Merkezi

Saçta egzama birçok kişinin yaşayabileceği rahatsızlıklardan biri olarak görülmektedir. Her yaşta insanda yaşanabileceği gibi cinsiyet ayırt etmeksizin birçok kişide görülebilir. Cilt hastalığı olarak tanımlanan saçta egzama tedavisi günümüzde kolaylaştırılmış tedavi yöntemleriyle basit bir şekilde iyileşme gösterebilir. Egzama vücudun her bölümünde yaşanabilir; saç egzaması gibi vücudun diğer bölümlerinde de tedavileri mevcuttur. Egzama kısaca vücudun kuru döküntü göstermesi reaksiyonu şeklinde  tanımlanabilir.

 

Saçta Egzama Olduğu Nasıl Belli Olur?

 

Egzamanın saçta görülme belirtileri uzmanlar tarafından şu şekilde sıralanıyor;

 

  • Kızarıklık
  • Fazla kaşıntı hissi
  • Kabuk tutma ve deri döküntüsü gösterme
  • Saçlarda dökülme yaşanması olarak tanımlayabiliriz.

 

Saçta egzama oluşumuna neden olan birçok faktör belirtebiliriz. Bunlar arasında stres, aşırı yağlı ve kuru bir cilde sahip olma, kişiden kişiye değişebilen bazı yiyecek ve içeceklere vücudun tepki göstermesi, bağışıklık sisteminin çalışma durumu saçta egzama olayını tetikleyen nedenler arasında yer alır.

 

Saçta Egzama Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

 

Saçta egzama rahatsızlığında farklı şekillerde duruma göre değişiklik gösteren saçta egzama tedavisi bulunmaktadır. Öncelikli olarak tedaviye başlamadan hangi nedenden dolayı saçta egzama olduğunun anlaşılması gerekmektedir. Egzama sadece saçta mı gerçekleşiyor, vücudun başka bölümlerinde de bulunuyor mu bilmek gerekir. Çünkü egzama saç derisinde sorunlar oluşturabileceği gibi vücudun başka bölümlerinde de sorunlar oluşturabilir. Eğer egzama sadece saç derisinde bulunuyorsa tetikleyen sorunlar araştırılmalı ve o yönde hareket edilmelidir. Saçta egzama oluşumunu tetikleyebilecek sorunları kısaca; saç sağlığını tahriş edici maddeler kullanmak, vücuda dışarıdan ulaşmış bakteriler ve mikroplar, yiyecek ve içecekler, hormon ilaçları ve hatta hava değişiklikleri olarak açıklayabiliriz. Doktorlar arasında saçta egzama normal bir cilt rahatsızlığı olarak görülürken bir taraftan da risk olarak görülebiliyor. Saçta egzamaya bağlı olarak depresyon, ileri cilt problemleri, geçirilebilecek değişik rahatsızlıklar teşhisi konabiliyor.

 

Saçta oluşan egzamaya karşı yaklaşım belirlendikten sonra tedavi sureci bitkisel veya ilaç yardımıyla gerçekleşebilir. Doktor önerisiyle beraber bitkisel ilaçların ve normal antibiyotik içerikli ilaçların düzenli olarak kullanılması saçta egzama rahatsızlığında şarttır, aksi takdirde iyileşme süreci iki katı uzatılmış olur. Her insanda egzama tekrarlayabilir, rahatsızlık devamlılığını sürdürebilir. Doktorların vermiş olduğu saçta egzama tedavisi ile bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Hamile bayanlar ve alerji hastası olanların doktor tarafından değerlendirilmeden tedaviye başlamaması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir