Saç Derisinde Egzama

 

Saç derisinde egzama her yaştan bireyde görülebilen bir durumdur. Egzama cilt hastalığıdır ve cilt kuruyarak kaşıntılı bir hal alır. Egzama hastalığının birden fazla türü bulunmaktadır ama en sık rastlanan türü saç derisinde oluşan egzamadır. Rahatsızlık veren bir cilt hastalığı olan saç derisinde oluşan egzama kendisini tekrar edebilen bir hastalık türüdür. Saç derisinde fazla yağ birikmesi sonucunda oluşmaktadır.

Saç Derisinde Egzama Belirtileri

  • Saç derisi pul şeklinde döküntüler verir ve kaşıntı yaşanır.
  • Saç derisi kurumaya başlar ve iltihaplanır.
  • Saç derisinin egzama oluşan bölgesinde sertleşme görülür ve çıkıntılar oluşur. Cilt kuruyarak yaralar oluşur.
  • Cildin kuruması ve iltihaplanması sonucunda yanma hissi oluşur.

Egzama oluşum nedenleri; stres, genetik, aşırı yağlı ve kuru cilt, terleme, iklim değişiklikleri, kimyasal şampuanlar ve gıdaların kişiye dokunmasını içerir. Saç derisinde egzama görülmesi ile birlikte hastanın mutlaka cildiye veya alerji doktoruna gitmesi ve tedavi olması gerekmektedir. Saç derisinde oluşan egzamayı tetikleyen bazı besinler; domates, sarımsak, beyaz ekmek, acı baharatlar, portakal suyu ve turşudur.

Saç Derisinde Oluşan Egzamanın Bitkisel Tedavi Ve Yöntemleri

  • Öncelikle saç derisinin kaşınmaması gerekmektedir.
  • Jojoba yağı ve çay ağacı yağı ile birlikte saç derisine masaj yapmak etkili bir yöntem olmaktadır.
  • Etkili yöntemlerin biri de elma sirkesidir. Elma sirkesini bir parça pamuğa batırıp saç derisine sürülmelidir. Bu yöntemlerden sonra saçı mutlaka yıkamak gereklidir.
  • Ilık zeytinyağı ile saça masaj yapmak egzama için etkili bir yöntemdir.
  • Soğanın antibiyotik özelliğinden de yararlanmak gerekir. Bir soğanı halka halka doğrayıp saç derisinde bekletmelisiniz. Bu işlemi her banyodan önce yapmak faydalıdır.

Saç derisinde egzama için bitkisel tedavi yöntemleri oldukça fazladır. Saç derisinde oluşan egzamayı tedavi etmek için mutlaka bir cildiye veya alerji doktoruna gitmek gerekmektedir. Daha sonra doktor tarafından yazılan ilaçları kullanırken daha hızlı ve etkili bir tedavi için mutlaka dikkat edilmeli ve doktor tavsiyelerine kulak verilmelidir. Ancak bu şekilde etkili bir sonuç alınabilir. Saç derisini daha az kaşımak ve doğal şampuanlar kullanmak saç derisinde egzama oluşumunu azaltacağı gibi iyileşme sürecini de hızlandıracaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir