alerji nasıl tedavi edilir

Polen Alerjisi

polen alerjisi

Polen nedir?

Bahar aylarının gelmesiyle en önemli alerjenlerden olan polenler görülmeye başlandı. Polenler (çiçek tozları), bitkileri döllemek için havaya salınan ve rüzgarla etrafa yayılan, protein yapısında maddelerdir.

Polenler ne zaman ve nerede bulunur?

Çeşitli bitkiler,  yılın belli zamanlarında polenlerini çevreye bırakırlar ve havada çok büyük miktarlara ulaşırlar. Polenin en önemli kaynakları; kış sonu ve ilkbahar başında ağaçlar, ilkbaharda ve yaz mevsimi başında çimen ve tahıl polenleri, yaz mevsimi sonu ve sonbaharda ise yabani ot polenleridir. Polenler o bölgenin bitki örtüsü ve iklimine göre bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Ayrıca rüzgarla çok uzak mesafelere taşınabilirler.

Polen alerjisi kimlerde görülür?

Polen alerjisi hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir. Çocuklarda polen duyarlılığının oluşması için 2 mevsim polenlerle temas etmesi gerekmektedir. Bu nedenle çocuklarda 2-3 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır.

Polen alerjisinde belirtiler nelerdir?

Polen alerjisi, kişinin belli polen türlerinde bulanan bazı proteinlere alerjik reaksiyon göstermesinden kaynaklanır. Polenler göze, cildimize ve solunumla burun ve solunum yollarına yerleşir. Alerjik olan kişiler polenle karşılaşma sonrasında farklı bir reaksiyon gösterir ve bunun sonucunda burunda kaşıntı, hapşırma, akıntı ve tıkanıklığa, gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklığa, akciğerlerde öksürük, hırıltı ve nefes darlığına neden olabilir. Belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişir.

Polen alerjisi neden önemlidir?

Bu bulgular sonucunda kişide yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu ve öğrenme güçlüğü olabilir ve hastaların iş ve okul durumlarını olumsuz etkileyebilir.

Polen alerjisinin teşhisi nasıl yapılır?

Çocuğun polen alerjisi olup olmadığının saptanması için öncelikle bir çocuk alerji uzmanı tarafından şikayetleri ve muayene bulguları değerlendirilmelidir. Daha sonra kandan ve ciltten yapılan alerji testleri ile polen alerjisi olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Polenlerden nasıl korunmalıdır?

Polenler belli dönemlerde yoğunlaştığı için korunma önlemleri kişinin alerjik olduğu polenin  mevsimine göre alınmalıdır.

-Polenler özellikle sabah erken saatlerden öğlene kadar yoğun olarak bulunurlar. O nedenle evi bu saatlerde havalandırmaktan kaçınılmalıdır.

-Öğlene kadar ve özellikle kuru ve rüzgarlı havalarda zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamalıdır

-Sportif faaliyetler kapalı salonlarda yapılmalıdır

-Dışarı çıkarken siperli şapka ve gözlük takılmalıdır

-Eve gelince elbiseler değiştirilmeli, duş alınmalı veya saçlar yıkanmalıdır

-Çamaşırlar polen mevsiminde dışarda kurutulmamalıdır

-Evde ve arabada mümkünse polen filtreli klima kullanılmalıdır. Arabada camlar açılmamalıdır.

Polen alerjisinde ilaç tedavisi nasıldır?

Polenlerden korunma önlemlerinin yanında ilaç tedavisi yapılmalıdır. Polen alerjisinin tedavisi için hastanın bulgularına göre çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Göz için damlalar, burun için sprey ve şuruplar, akciğer bulguları varsa solunum yoluyla alınan çeşitli ilaçlar vardır. Bu ilaçlar çocuğun durumuna göre çocuk alerji uzmanı tarafından düzenlenmelidir. İlaçların etkisini göstermesi için 1-2 hafta geçmesi gerektiği bilinmelidir. İlaçların kullanım süresi çocuğun duyarlı olduğu polenin mevsimine göre ayarlanmalıdır.

Polen alerjisinde aşı tedavisi

Eğer korunma ve ilaç tedavisine rağmen yeterli sonuç alınamazsa ve hastanın kriterleri uygunsa duyarlı olduğu polene karşı aşı tedavisi (İmmünoterapi) yapılabilir. Alerji aşısının içeriği alerji uzmanı tarafından hastanın alerji testinin sonucuna ve bulgularına göre seçilmeli ve programlanmalıdır. Bu durumda alerjik nezle ve astımda oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle çocuklarda allerji aşısı mutlaka bir çocuk alerji uzmanı tarafından uygulanmalıdır

Aşı tedavisine kaç yaşında başlanabilir?

Dilaltı aşılara 3 yaşından sonra, cilt altı enjeksiyon şeklindeki aşılara ise 5 yaşından sonra başlanmaktadır.

Sonuç olarak

-Bahar  ve yaz aylarında polen duyarlılığı alerjik hastalıkların yakınmalarında artışa neden olur

-Belirtileri burunda hapşırma, kaşıntı, tıkanıklık, gözde sulanma, kızarıklık, kaşıntı ve akciğerlerle ilgili olarak da öksürük ve nefes darlığıdır. 

-Polen alerjisi kandan ve ciltten yapılan alerji testleri ile saptanır.

-Polen alerjisinde tedavi korunma, ilaç ve aşı (immünoterapi) tedavisi olarak yapılır.

-Polen alerjisi olan bir çocuk tanı ve tedavi için mutlaka çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir