Kontakt ürtiker,   yabancı bir maddeyle doğrudan teması sonrasında ciltte aniden başlayan ve geçici olarak ortaya çıkan lokalize şişlik ve kızarıklığa şeklinde kendini gösterir. Belirtilerle karşılaşıldığında hemen doktora gidilmelidir çünkü alerjik şok tablosunun görülme ihtimali vardır. 

Kontakt ürtiker temas ettiğimizde oluşan kızarıklık kaşıntı belli bir bölgede kalabileceği gibi tüm vücuda yayılabilir, hatta alerjik şok ( anafilaktik şok)  tablosunun habercisi olabilir. Özellikle lateks alerjisi olanlarda bazı meyve ve sebzelerle de alerjik şok tablosu görülebilir.

Kontakt temas sonrasında deri dışında şikayetleri oluşan hastaların alerji uzmanı tarafından görülmesi ve tanısın konulması gereklidir. Temas ettiği maddeye bağlı olarak gelişen ürtiker bazen daha ciddi reaksiyonlara ilerleyebileceği aklımıza gelmelidir.

Önemli Bilgi

Alerji uzmanları ise (yeni adıyla İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) 18 yaşından büyüklerde görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da İç Hastalıkları veya Göğüs Hastalıkları veya Dermatoloji Uzmanı olan doktorlardır.