Mevsimsel Alerjik Rinit Hakkında Merak Edilenler

Mevsimsel Alerjik Rinit Hakkında Merak Edilenler!

Saman yahut bahar nezlesiyle de anılan mevsimsel alerjik rinit ne demektir? Ne gibi belirtiler gösterir? Nelerden kaynaklanır? Ne şekilde tedavi edilebilir? Vb. merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını yazının devamında bulabileceksiniz. Burun içerisini kaplayan mukoza, polen mevsimlerinde alerjiden kaynaklı iltihaplanabilmektedir. Bu durum ise MAR şeklinde de kısaltılabilen sorunu tanımlayacaktır. Bir kimsede alerjik yatkınlık söz konusu ise bahar nezlesinin söz konusu kişide görülme oranı da o denli yüksek olacaktır. Yaş ilerledikçe şiddetinde azalmalar görülebilecek olan bu sorun rüzgârla birlikte havada uçuşan polenlerin etkisiyle boy gösterir. Sorunun kendiliğinden geçmesi olasılık olarak düşüktür. Alerjiye sebebiyet veren alerjenlerden olabildiğince uzak durulması ise kişinin yararınadır.

Mevsimsel Alerjik Rinit Yüzünden Yaşanan Sorunlar!

Mevsimsel alerjik rinit daha çok hapşırık, burunda kaşıntı akıntı ve tıkanıklık şeklinde boy gösterir. Çiçek polenlerinin yanı sıra ağaç, ot, küf mantarı vb. dış ortamdaki alerjenler bu tür alerjilerde etken görevi görmektedir. Burun kaşıntısıyla birlikte gelen boğaz kaşıntısı şeklinde de ön plana çıkan sorunun ardı ardına devam eden 10 ila 20 defalık hapşırıklarla dikkat çektiği görülmektedir. Bu dönemde burun akıntısının yoğun olması sürekli silme ihtiyacı hissedilen burnu beraberinde getirirken silmekten kaynaklı kızarıklık ve deri soyulmalarına da sebebiyet verebilmektedir. Burun tıkanıklığıysa baş ve kulak ağrısına davetiye çıkarabilmektedir. Yaşam kalitesini fazlasıyla düşüren bu sorun kişilerde uykusuzluk, konsantrasyonda düşüklük ve aktivitelere katılmada güçlük benzeri sıkıntıları da beraberinde getirecektir.

Mevsimsel Alerjik Rinit Tedavisinde Yanınızdayız!

Mevsimsel alerjik rinit tedavisinde yukarıda sözü edilen durumlardan kaçınılmasının yanı sıra doktor tavsiyesinde kullanılan burun spreyleri ile varsa doktorunuzun önerdiği diğer ilaçları da özenli bir şekilde kullanmanız gerekecektir. Merkezimizde yer alan uzman doktorlarımızsa bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir