Kuru Egzama Tedavisi

Yaygın olarak görülen bir cilt hastalığı olan kuru egzama vücudun nemini kaybetmesi ile birlikte ortaya çıksa da sadece bu nedene bağlı olarak görülmez. Uzun tedavi gerektiren bu egzama türünde yapılan, kuru egzama tedavisi sırasında vücudun neminin dengelenmesi sağlamaktır. Bu rahatsızlıkta kişi sürekli olarak kaşınmaktadır. Kaşınan yerde deri döküntüleri olmaktadır. Bazen kişinin sert cisimlerle kendini kaşıması ile ciltte enfeksiyon meydana gelebilir. Mutlaka tedavi için dermatoloji veya alerji uzmanına giderek gereken teşhisin konulması ve tedavinin yapılmasına başlanması gerekir.

Çocuklarda Kuru Egzama

Çocuklarda görülen egzama genelde büyüdükçe ortadan kalkabilir. Ancak yetişkinlerde biraz daha zordur. Vücudun enfeksiyon kapmaması için mümkün olduğunca temiz tutmaya özen gösterilmesi gerekir. Kuru egzama genelde alerjik etkenlerle ortaya çıkar. Tanısı konularak kuru egzama tedavisi yapılmaktadır.

Mevsimsel Sebeplerden Oluşan Kuru Egzama

Mevsimsel olarak görülebilen kuru egzama soğuk havada cildin kurumasından, toz ve rüzgar gibi sebeplerden oluşmaktadır. Cildin neminin olmaması ve soğuktan etkilenerek hassaslaşması ile ciltte çatlaklıklar meydana gelebilir bu durumda cildinizde çatlamalardan dolayı kaşıntılar olabilir. Kaşındıkça ciltte tahriş olur ve bu da enfeksiyon oluşmasına sebep vermektedir. Kişinin stres ve kaygı gibi durumlarında da kuru egzama rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Banyo yaparken suyun sıcaklığı da önemlidir çok sıcak ve çok soğuktan etkilenmeyecek şekilde banyo suyunun ayarlanması cildiniz için önem taşır.

Kuru Egzama Özellikleri

  • Genelde kırmızı ve kaşıntılı bir cilt olur
  • Ciltte pul pul dökülmeler görülür
  • Vücudun nemini kaybetmesi ile ortaya çıkabilir
  • Bulaşıcılığı yoktur
Kuru Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Teşhis konulduktan sonra kuru egzama tedavisi için doktorunuz birtakım ilaçlar ve kremler önermektedir. Bazı jeller de kaşıntıyı engelleyerek hastanın kendisini kaşımasını önlemektedir. Tedavi aşamasında doktorunuz bazı besinlerden uzak durmanızı isteyebilir. Alerjiye neden olan besinlerin bırakılması ve kullandığınız bazı kozmetik ürünlerden vazgeçmeniz gerekebilir. Böylelikle kuru egzama tedavisi aşamasında başarılı olarak egzamanın etkileri ortadan kaldırılmış olur. Doktorunuzun önerilerini dikkate alarak bu rahatsızlıktan kurtulmanız mümkün olabilir. Ancak tamamı ile hastalığın yok edileceği düşünülemez, tekrardan cildin çatlaması ve alerjik sorunlardan tekrar kuru egzama olma ihtimali görülmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir