Kurdeşen, ciltte aniden kaşıntılı kızarıklar meydana gelmesiyle oluşur. Kurdeşenin cilt üzerindeki boyutları ve renkleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kurdeşen genellikle 24 saat ile 48 saat arasında sürdüğü için aileler geçmesini bekleyip doktora gitmeyi tercih etmezler. Kaşıntılı kızarıklıklara neden olan kurdeşenin çocuğunuzu etkilememesi için doğru teşhis ve tedavi önemlidir. Peki kurdeşenin tedavisi nasıl gerçekleşir, bu makalemizde açıkladık.

Kurdeşen (Ürtiker) Tedavisi

Eğer kurdeşen belirtilerini  çocuğunuzda çok şiddetli göstermiyorsa, ve tekrarlamıyorsa tedavi gerektirmeyebilir. Çoğu zaman kurdeşen kendisi de yok olabilir. Ancak tedavi uygulanan bir kurdeşen, kaşınmayı, ciddi rahatsızlıkları ve kalıcı belirtileri ortadan kaldırmada yardımcıdır.

İlaç Tedavisi

Kurdeşen tedavisi için kullanılan ilaçları şu şekilde sıralayabiliriz;

-Kaşınma önleyici ilaçlar: Kurdeşen tedavisinde kullanılan standart ilaçlar antihistaminlerdir. Bu ilaçlar kaşınmayı, şişmeyi ve diğer alerji belirtilerini ortadan kaldırır.

-İltihap önleyici ilaçlar: Çok ciddi kurdeşen vakalarında alerji uzmanları ağızdan alınan kortikosteroidleri önerebilir. Bu ilaçlar ciltte kabartı oluşumunu, kızarıklığı ve kaşınmayı önlemeye yardımcıdır.

-Bağışıklık sistemini etki altına alan ilaçlar: Antihistaminlerin ve kortikosteroidlerin etki etmediği durumlarda, doktorunuz aşırı faal olan bağışıklık sistemini sakinleştirmek için ilaçlar önerebilir.

-Acıyı ve şişmeyi önleyici ilaçlar: Kurdeşen lökotrien antogonist olarak adlandırılan iltihaplanma önleyici steroid olmayan ilaçlarla da tedavi edilebilir.

-Kan proteini kontrol eden ilaçlar: Eğer genetik bir kurdeşen durumu varsa bu tür ilaçlar kandaki bazı proteinlerin düzeyini kontrol ederek belirtileri azaltıp, çocuğunuzu rahatlatır.

Acil Durumlar İçin Tedavi

Çok şiddetli kurdeşen ataklarında, bir acil servise başvurmanız ve hatta bir adrenalin enjeksiyonu vurulmanızda fayda vardır.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.