Kurdeşen, ciltte aniden kaşıntılı kızarıklar meydana gelmesiyle oluşur. Kurdeşen genellikle 24 saat ile 48 saat arasında sürdüğü için aileler geçmesini bekleyip doktora gitmeyi tercih etmezler. Kaşıntılı kızarıklıklara neden olan kurdeşenin çocuğunuzu etkilememesi için doğru teşhis ve tedavi önemlidir. Bizde gözardı etmemeniz için bu makalemizde kurdeşen tedavi edilmezse gerçekleşebilecek durumları anlattık.

Kurdeşen Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kurdeşen genellikle kısa sürdüğü ve kendiliğinden geçebildiği için aileler çok ciddi durumlara yol açmadıkça tedavi adımını atlarlar. Ancak uzun süre tedavi edilmeyen kurdeşen istenmeyen diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kurdeşen tedavi edilmediğinde doğabilecek sonuçları şöyle sıralayabiliriz;

-Nefes almada zorluk: Vücutta görülen şişlikler eğer çocuğunuzun ağzında ve boğazında da meydana gelirse, nefes almada zorluk ve dolayısıyla bayılma meydana gelebilir. Eğer ağızda, dilde ve boğazda şişme varsa hemen acil servise başvurun.

-Ciddi alerjik reaksiyonlar: Anafilaksi kalbi ve ciğerleri etkileyen ciddi bir alerjik şoktur. Anafilaksi belirtileri, solunum yolları darlaşması ve nefes almada zorluktur. Bu nedenle tansiyon düşer, yorgunluk hissi verir, bayılmalar olabilir.

Kurdeşen (Ürtiker) Olan Kişide Oluşabilecek Hastalıklar

-Tiroit hastalıkları

-Deri veremi

-Eklem iltihabı

-Sjogren sendromu

-Çölyak hastalığı

-Tip 1 diyabet rahatsızlıkları

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.