Kurdeşen, ciltte aniden kaşıntılı kızarıklar meydana gelmesiyle oluşmaktadır. Kurdeşen de ciltte görülen bu kabarıklık ve kızarıklıkların boyu, rengi kişiden kişiye değişebilmektedir. Kurdeşenin altında yatan neden çoğunlukla alerji, bazı gıdalar, aşırı sıcak ya da egzersiz yapmaktır. Peki kurdeşen nedir? Bu makalemizde sizlere açıkladık.

 

İstanbul Alerji Merkezi

Kurdeşen Nedir?

Kurdeşen (ürtiker) deri yüzeyinin hemen altındaki kan damarlarından sızan küçük miktarda sıvının neden olduğu kaşıntılı bir döküntüdür. Bu cilt reaksiyonu kişiden kişiye, renk ve boyutlarında değişiklik gösterebilir. Genellikle kurdeşeni tetikleyen durumlar, alerji, bazı gıdalar, ilaçlar veya katkı maddeleri, aşırı sıcağa maruz kalmak veya egzersiz yapmaktır.

Çoğu zaman kurdeşen zararsızdır ve kalıcı izler bırakmaz. Kurdeşen için en önerilebilir tedavi antihistamin ilaçlardır. Ancak çocuğunuzun boğaz veya dilinde şişme olması gibi solunum yollarını etkileyen ciddi durumlarda daha detaylı tedaviye ihtiyaç duyulur.

Kurdeşen Döküntüsünün Görüntüsü Nasıldır?

Kurdeşen döküntüsü genellikle cildin herhangi bir bölgesinde aniden oluşur. Cildin üzerinde küçük kabarcıklar meydana gelir. Bu kabarcıklar su toplamış gibi görünür ve kaşıntılıdır. Kabartılar beyaz veya kırmızı renkte görülür. Genel olarak boyutları 1-2 cm arasında değişir, daha büyük de görülebilir.

Bazen çok az sayıda oluşur, ancak bazen de vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilir. Kabarcıklar sönmeye başladığında, etrafındaki kızarıklık kalabilir, daha sonra bu kızarık lekelerde yok olur ve cilt normale döner. Bu süreç 24 saat ile 48 arasında gerçekleşir.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.