Kurdeşen yani ürtiker, ciltte aniden kaşıntılı kızarıklıklar meydana gelmesi durumudur. Kurdeşenin cilt üzerinde boyutları ve renkleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kurdeşen genellikle 24 saat ile 48 saat arasında sürdüğü için aileler geçmesini bekleyip doktora gitmeyi tercih etmezler. Ancak kurdeşen doktora gidilmesi gereken bir durumdur. Bu makalemizde kurdeşen için ne zaman doktora gitmeniz gerektiğini anlattık.

 

Kurdeşen Olduğunda Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Kurdeşen çok şiddetli olmadığında aileler doktora gitmeyi pek tercih etmeyebilir. Çünkü kurdeşen genellikle en fazla 48 saat içinde geçer. Ancak kurdeşenin tekrar kendini yenilememesi için doktora gitmeniz gerekmektedir. Nedeni bilinen ve buna göre önlemler alınan kurdeşen doktorunuz sizi bilgilendirdiği takdirde kendini yenilemez.

Özellikle;

-Belirtiler birkaç günden daha fazla sürüyorsa,

-Solunum yollarında problem oluşuyorsa,

-Dilde veya boğazda şişmeler meydana geldiyse acilen bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.