Kurdeşen, aniden kaşıntılı kızarıklar meydana gelmesiyle oluşan cilt reaksiyonudur. Kurdeşen de ciltte görülen bu kabarıklık ve kızarıklıkların boyu, rengi kişiden kişiye değişebilmektedir. Kurdeşenin altında yatan neden çoğunlukla alerji, bazı gıdalar, aşırı sıcak ya da egzersiz yapmaktır. Kurdeşenin bazı belirtileri vardır, bunlar nelerdir? Bu makalemizde sizlere anlattık.

İstanbul Alerji Merkezi

Kurdeşenin (Ürtiker) Belirtileri Nelerdir?

Kurdeşen belirtileri olan çoğu kişi kendini hasta hissetmez. Ancak kabartı ve döküntülerin görüntüsü can sıkıcıdır. Kurdeşen döküntülerini anlamanız için belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

-Kırmızı veya beyaz kabartılar varsa

-Yoğun bir kaşıntı varsa

-Genellikle oval şeklindeyse

-1-2 cm boyutlarındaysa

-24 saat-48 saat arasında oluyorsa.

Belirtiler bazen çocuğunuzun sosyal yaşamını etkileyebilir ve daha da önemlisi hayati risk taşıyabilir. Bu yüzden ilk 24 saat içinde çocuğunuzu bir alerji/immünoloji uzmanına görünmenizde fayda var.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.