Kuru Egzama Tedavisi

Kurban Eti Alerjik Reaksiyona Neden Olur Mu?

Kurban bayramında kırmızı et tüketimi artmaktadır. Tükettiğimiz hemen her gıda gibi, kırmızı et de alerjiye neden olabilir. Kırmızı et tüketimiyle ilişkili alerjik reaksiyonlar iki türlüdür: klasik besin alerjisinde olduğu gibi eti tükettikten hemen sonra ortaya çıkan reaksiyonlar, ve et tüketiminden saatler sonra ortaya çıkan reaksiyonlar.

Çocuklarda Kırmızı Et Alerjisi

Kırmızı et alerjisi, çocuklarda inek sütü alerjisine eşlik edebilir. Yetişkinlerde de kırmızı et alerjisi herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Kırmızı ete karşı alerjisi gelişen bir kişi, bunu tükettikten sonra ciltte kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen tarzı döküntüler; mide bulantısı, karın ağrısı, hazımsızlık, kusma, ishal; burun akıntısı veya nefes darlığı yaşayabilir. Ciddi besin alerjisi reaksiyonlarında anafilaksi denen alerjik şok tablosu oluşabilir.
Geç başlangıçlı reaksiyonlar, genellikle daha önce kene tarafından ısırılmış olan kişilerde görülür. Kene ve memeli hayvan etlerinde ortak bulunan alfa-gal adlı bir maddeye karşı alerji geliştiğinde, bu kişiler kırmızı et tüketiminden saatler sonra alerjik reaksiyon yaşayabilir. Egzersiz, alkol, ağrı kesiciler ve enfeksiyonlar geç reaksiyonları şiddetlendirebilir.

Kırmızı et alerjisi tanısı

Kırmızı et alerjisi tanısı cilt ve kan testleri ile konulabilir. Bir alerji uzmanı tarafından hastanın detaylı öyküsü ve test sonuçları birlikte değerlendirilmelidir. Bazen hastanın, kontrollü koşullar altında şüpheli maddeye maruz bırakıldığı provokasyon testleri de gerekebilir.

Kırmızı et alerjisi tanısı konulduğunda, temel yaklaşım alerji yapan besinden kaçınmaktır. Dışarıda yemek yendiğinde veya hazır gıdalar tüketildiğinde özellikle dikkatli olunmalıdır. Gereklilik halinde, antihistaminik denen alerji ilaçları oluşan semptomları gidermek için kullanılabilir. Anafilaksi denen ciddi alerjik şok tablosu geliştiğinde, hastanın adrenalin içeren bir iğne (oto-enjektör) kullanması gerekebilir. Bu durumda, hasta kendi kendine adrenalin iğnesi yapsa dahi, en yakın sağlık merkezine acilen başvurmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir