Kronik ürtiker nedir?

Ürtiker her 4 kişiden birinde hayatın herhangi bir döneminde görülebilen cildin en sık alerjik hastalığıdır. Ürtiker kaşıntı, farklı büyüklüklerde ortası kabarık etrafı kızarık olan plaklar şeklinde kendini gösteren ve bazen de anjioödem denilen şişliklerle kendini gösteren cildin en sık alerjik hastalığıdır. Genellikle 1-2 hafta içinde düzelmekle birlikte her 10 ürtikerli kişiden 2-3’ünde ürtiker 6 haftadan daha uzun sürer. Ürtikerin 6 haftadan kısa sürmesine akut ürtiker ve 6 haftadan uzun sürmesine kronik ürtiker denilmektedir.

Kronik ürtiker sıklığı nedir?

Kronik ürtiker yaklaşık 20 kişiden birinde görülebilmektedir .

Kronik ürtiker ne kadar sürer?

Kronik ürtiker kurdeşen 6 haftadan daha uzun sürmesine denilmektedir. Kronik ürtiker genelde 1 ila 5 yıl arasında sürmektedir. Fakat her 7 kronik ürtikerlinin birisinde bu süre daha uzun sürmektedir. Kronik ürtiker kişinin hayat kalitesini etkiler ve stresli bir yaşama neden olur. Kendini kötü hissetme, sosyal ortamdan uzak kalmaya ve yorgun bir hale neden olur.

Önemli Bilgi

Alerji uzmanları ise (yeni adıyla İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) 18 yaşından büyüklerde görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da İç Hastalıkları veya Göğüs Hastalıkları veya Dermatoloji Uzmanı olan doktorlardır.