kanda alerji testinin yüksek çıkması

Kanda Alerji Testinin Yüksek Çıkması

Alerji bebeklerden çocuklara, gençlerden yetişkinlere hemen her yaş grubunda rastlanabilen bir durumdur. Çok farklı alerji türleri vardır ve bu türlerin içinde alerjiye sebep alan unsurlar da farklı farklı olabilir. Örneğin besin alerjisi en çok karşılaşılan alerji türüdür. Fakat besin alerjisi olan her kişide alerjiyi tetikleyen besin farklılık gösterebilir. Bir besin bir kişide alerji yaparken başka bir kişide böyle bir rahatsızlığa yol açmayabilir. Alerji tespiti için farklı testler yapılır ve bunlardan birisi de kan testidir. Peki kanda alerji testinin yüksek çıkması ne anlama gelir?

 

Kanda Alerji Testinin Yüksek Çıkması Neyi İfade Eder?

 

Aslında kandan alerji tespiti çok tercih edilen bir yöntem değildir. Fakat diğer tetkiklerde sonuç alınamaz veya kişiden başka bir numune alınamaz ise kan testine başvurulur. Kanda alerji testinin yüksek çıkması testi dediğimiz IgE antikorları üzerinde yapılan bir incelemedir. IgE normal şartlarda kanda düşük seviyede yer alır. Görevi ise vücudun bağışıklık sistemini koruyarak saldırganlara karşı savunma fonksiyonu yerine getirmektir.

 

Kanda Alerji Testinin Yüksek Çıkması ve Vücudun Savunma Mekanizması

 

Vücuda alerjen bir madde girdiği zaman IgE antikoru üretilir ve savunmaya geçilir. Kan testinde de antikor seviyesi yüksek çıkar. Kanda alerji testinin yüksek çıkması vücudun neye karşı alerjisinin olduğunu net olarak ortaya koymaz. Hele ki bir damla kan üzerinden bunun tespitini yapmak çok daha güçtür.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir