ilac_alerjisi_banner

İlaç Alerjisi Tedavisi

İlaç alerjisi tedavisi özetlemek gerekirse, bağışıklık sisteminin ilaç kullanımına bağlı reaksiyon göstermesidir diyebiliriz. Kişiye uzman doktor tarafından tavsiye edilmiş olan reçeteli yahut reçetesiz farketmeksizin herhangi bir ilaç sebebiyet verebilmektedir. İlaç alerjisinde en yaygın belirtiler, vücutta lokal kızarıklıklar ve kurdeşen gibi cilt yüzeyinde meydana gelen belirtilerdir. Ancak alerjik reaksiyon göstermesi tam olarak ilaç kaynaklı olmayabilir. Bununla birlikte kişi, belirli bir ilaca daha evvel reaksiyon göstermemiş olsa bile, söz konusu ilaç kişide bir sonraki kullanımda alerjik reaksiyon gösterebilmektedir.

Basit İlaç Alerjisi Tedavisi Yöntemleri

İlaç alerjisi tedavisi yaygın olarak karşılaşıldığından ötürü aşırı risk boyutuna ulaşmadan birkaç ufak ev çözümleri ile bu tedaviye destek olabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak, soğuk bir duş alabilir ve vücudun kızaran noktalarına soğuk su ile kompres yapabilirsiniz. Öte yandan hafif ve pamuklu kıyafetler giymeniz önerilmektedir. Enerji kaybı yaşamak tavsiye edilmeyeceği gibi istirahat tavsiye edilmektedir. Vücuttaki ileri boyutta olmayan kaşıntıları ve döküntüleri kontrol altına almak için çinko içeren ve reçetesiz satılan losyonlar kullanabilirsiniz.

İlaç Alerjisi Tedavisi Uzman Tarafından Mı Yapılmalıdır?

İlaç alerjisi tedavisi birkaç basit yöntemle de olsa yapılabilmektedir. Ancak çok ileri boyutta olan alerjik reaksiyonlar için acil olarak bir hekime başvurulmalıdır. Aksi takdirde bu reaksiyon farklı alanları da etkileyerek, vücutta önemli tahribatlara yol açabilmektedir. İlaç alerjisi tedavisinde sakin bir tavır izlenmelidir. Hırıltı ve baş ağrıları ile karşılaşılabilmektedir. Öte yandan cildin kurumaması için bol su tüketilmesi önerilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir