Çocuklarda görülen ilaç alerjisi, bağışıklık sisteminin bir ilacı yabancı ve zararlı bir madde olarak algılayıp, vücudu bu ilaca karşı korumak için gösterdiği reaksiyon sonucu meydana gelir. Bu durum çok sık rastlanılan bir durum olmadığı için, bazı aileler belirtileri göz ardı edip doktora gitmeyi aksatabilir. Ancak belirtileri görüldüğünde ne zaman doktora gitmek gerektiği bilinirse, bazı durumların önüne geçmiş oluruz. Gelin ne zaman doktora gitmek gerektiğini öğrenelim.

 

İstanbul Alerji Merkezi

İlaç Alerjisi İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Bir çok kişi özellikle çocuklar belirtiler çok şiddetlenip baş edilmeyecek ciddi duruma gelene kadar doktora gitmeyi ihmal eder. Ancak bu yapılanın aksine erken teşhis konulması ve tedaviye başlanması için belirtiler şiddetlenip durum ciddiyet kazanmadan önce doktora gitmek çocuğunuz için her zaman en doğrusudur.

Aşağıda bahsedilen durumlar çocuğunuzda görülüyorsa bir alerji uzmanına gitmelisiniz;

-Yaşanılan belirtilerde bir azalma yoksa,

-Kullanılan alerji ilaçları fayda göstermiyorsa,

-Diğer alerjik hastalıklardan varsa ve onlarda kötüleşiyorsa.

İlaç Alerjisi İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Çocuğunuzda ilaç alerjisi olduğunu düşünüyorsanız, belirtileri gözlemledikten sonra bir alerji uzmanına gitmeniz en doğru karardır. Çünkü ilaç alerjisi ciddi bir hastalıktır ve doğru teşhis ve tedavi olmadığında anafilaksi gibi ciddi durumlara yola açabilir. Çocuk alerji uzmanları, çocuklarda görülen tüm alerjik hastalıklar konusunda uzun eğitimler alıp, tecrübe kazanmış doktorlardır. Yanlış teşhis ve gereksiz ilaç kullanımını önlemek, özellikle de belirtilerin şiddetlenmesini önlemek adına alerji uzmanı hastalığın iyileşmesinde size en iyi yardımcı olacak doktordur.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.