Çocuklarda görülen ilaç alerjisi, bağışıklık sisteminin bir ilacı yabancı ve zararlı bir madde olarak algılayıp, vücudu bu ilaca karşı korumak için gösterdiği reaksiyon sonucu meydana gelir. İlaç alerjisi teşhisi için doktora gitmeye karar verdikten sonra muayene öncesi yapmanız gereken bir takım hazırlıklar vardır. Bu makalemizde sizlere doktora gitmeden yapmanız gereken hazırlıkları anlattık.

 

İstanbul Alerji Merkezi

İlaç Alerjisi Teşhisi İçin Doktora Gitmeden Yapmanız Gerekenler

Çocuğunuzda, yeni bir ilaca kullanmaya başladığında veya kullandığı bir ilacın alımından sonra bazı alerjik reaksiyonlar görülüyorsa belirtilerin şiddetine göre erken teşhis için bir alerji uzmanına gitmelisiniz. Ancak muayene öncesi, muayenenin hem siz, hem de doktorunuz için verimli geçmesi açısından yapmanız gereken bazı hazırlıklar var.

Bu hazırlıkları şöyle sıralayabiliriz:

-Çocuğunuzun ilaç kullanımından sonra gösterdiği belirtileri not edin. Doktorunuzun doğru çıkarımlar yapması için önemlidir.

-Çocuğunuzun kullandığı ilaçları not edin.

-Doktorunuza sormak istediğiniz soruları önceden not edip doktorunuza sorun. Çünkü muayene sırasında aklınıza gelmeyebilir, muayenenin verimliliği açısından önemlidir.

-Kullanılan alerji ve öksürük ilaçlarını muayeneden 1 hafta önce bırakın. Teşhis için bir alerji testi gerekebilir ve çocuğunuz alerji veya öksürük ilacı kullanıyorsa bu ilaçlar testin sonucunu etkileyebilir.

-Çocuğunuza tekrar tekrar aynı testlerin yapılmasını önlemek için önceden yapılan test sonuçlarınızı yanınızda getirin.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.