Çocuklarda görülen ilaç alerjisi, bağışıklık sisteminin bir ilacı yabancı ve zararlı bir madde olarak algılayıp, vücudu bu ilaca karşı korumak için gösterdiği reaksiyon sonucu meydana gelir. İlaç alerjisi çok sık görülen bir alerjik hastalık değildir, ancak belirtileri anlaşıldığında, alerjik astım, alerjik nezle gibi diğer hastalıkların oluşması önlenebilir. Bu makalemizde sizlere çocuklarda ilaç alerjisi belirtilerini anlattık.

 

İstanbul Alerji Merkezi

İlaç Alerjisi Belirtileri

Çocuklarda görülen ilaç alerjisi ciddi ve önemsenmesi gereken bir konudur. Alerjiye neden olan ilacın alınmasından sonra ortalama 1 saat içerisinde alerji belirtileri meydana gelmektedir. Çok yaygın olarak görülmese de bazı durumlarda, bu belirtiler ilk saatte görülmez ancak bir kaç gün ya da hafta içerisinde meydana gelir.

İlaç alerjisinin en yaygın görülen belirtileri şunlardır:

-Deride döküntü

-Ürtiker (kurdeşen)

-Kaşıntı

-Ateşlenme

-Nefes almada zorluk

-Hırıltı

-Burun akıntısı

-Gözlerde kaşınma ve sulanma

Anafilaksi Risk Taşıyan Bir Belirtidir

Anafilaksi yaygın görülmeyen bir belirti olsa dahi, çocuğunuzun vücudundaki bir çok sistemi kötü yönde etkileyen ve hayati risk taşıyan çok önemli bir belirtidir. Çocuğunuzda anafilaksinin geliştiğini anlamanız için şu belirtileri gözlemleyebilirsiniz.

-Nefes almada zorluk yaratacak şekilde solunum yolları ve boğazda daralma

-Mide bulantısı ve karın ağrıları

-İshal veya kusma

-Baş dönmesi veya bayılma

-Tansiyon düşmesi

-İnme

-Bilinç Kaybı

İlaç Alerjisi Nedeniyle Görülen Diğer Durumlar Nelerdir?

Bazı durumlarda alerjiye neden olan ilacın alımından sonra belirtiler hemen görülmez. Bu durum nadir görülür ancak, böyle olduğunda bir kaç gün ya da haftalar sonra alerji kendini gösterir. Hatta, çocuğunuzun kullandığı ilacı kullanması kesseniz dahi belirtiler belli bir süre sonra görülür. Bu gibi durumlarda ortaya çıkan hastalıklar;

-Serum Hastalığı: İlaç alerjisinden kaynaklanan serum hastalığında belirtiler, ateşlenme, ciltte kızarıklık, kabarma, kaşıntı, eklem ağrısı ve mide bulantısıdır.

-İlaç Kaynaklı Anemi: Bu hastalık kırmızı kan hücrelerinde azalmadır ve kalp ritim bozukluğu, nefes almada zorluk, bayılma gibi belirtilere neden olmaktadır.

-DRESS Sendromu: Bu sendrom, beyaz kan hücresi sayısında artış, ciltte kabarma, kızarma, kaşıntı, lenf bezlerinde şişme ve gizli hepatit enfeksiyonuna neden olur.

-Böbrek İltihaplanması (Nefrit): Böbrek iltihaplanması durumunda da, idrarda kan, sersemlik, ciltte kabartı ve ateşlenme gibi belirtiler görülür.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.