Hamilelik sürecinden önce başlanan alerji aşılarının idame(devam) dozlarının hamilelik döneminde fetüs ve gebe üzerinde herhangi bir zararı görülmemiştir. Fakat hamilelik döneminde alerji aşılarına başlamak veya yüksek dozlara çıkmak uygun değildir. Sizlere bu yazımızda alerji aşılarının gebelikte kullanımını yazdık.

 

istanbul_alerji_merkezi_web_resimleri (6)

İstanbul Alerji Merkezi

 

Hamilelik sürecinde diğer bir tedavide alerjik astımlı hastalar için uygulanan alerji aşılarıdır( immunoterapi ). Hamilelik sürecinden önce uygulanmaya başlanan alerji aşılarının idame dozlarda fetüs ve gebe üzerinde her hangi bir zararı gösterilmemiştir.  Hamilelik sürecinden önce başlayan alerji aşıları daha öncesinde alerjik reaksiyon yaşamadıysa idame tedavisine geçildiyse güvenli bir şekilde alerji uzmanları eşliğinde uygulanabilir.

Hamilelik sürecinde alerji aşılarına başlamak veya yüksek dozlar çıkmak uygun değildir.

Önemli Bilgi

Alerji uzmanları ise (yeni adıyla İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) 18 yaşından büyüklerde görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da İç Hastalıkları veya Göğüs Hastalıkları veya Dermatoloji Uzmanı olan doktorlardır.