Kış mevsiminin en rahatsızlık verici hastalığı ve en sık görülen enfeksiyon hastalığı grip hastalığıdır. Grip neredeyse hepimiz olmuşuzdur. Biraz daha detaylı öğrenmek için grip hakkında bilgileri sizin için yazdık.

istanbul alerji merkezi

İstanbul alerji Merkezi

 

Grip Nedir?

İnfluenza virüslerinin neden olduğu bulaşıcı solunum yolu hastalığına grip denilir.

Belirtileri nelerdir?

Ani başlayan ateş, halsizlik, kas ağrısı, boğaz ağrısı, nezle ve öksürük gibi belirtilerle seyreder. Bulantı, kusma, karın ağrısı ve kulak iltihabı yapabilir ve zatureye zemin hazırlayabilir. 39 derecenin üzerinde ateş, şiddetli kas ağrıları ve halsizlik nedeniyle 3-7 gün yatağa mahkum edebilir. Bazen çok nadir de olsa ensefalit dediğimiz beyin iltihaplanması gibi ciddi sonuçları olabilir.

Grip Nasıl Bulaşır?

Hastalık virüsünün hava yoluyla bulaşması özellikle kapalı ve kalabalık mekanlarda meydana gelir. Öksürürken ve hapşırırken etrafa yayılan ve ellere bulaşan damlacıklarla gerçekleşebilir. Hasta kişilerin ağız ve burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar ile bulaşabilir.

Soğuk Algınlığı ile Grip Arasında Fark Nedir?

Grip sıklıkla soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı ateş yükselmeden, hafifi kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahati gerektirmeyen bir hastalıktır. Grip ile karıştırılmamalıdır.

Grip Hastalığının Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Grip hastalığının tedavisinde gribe bağlı ortaya çıkan belirtilerin tedavisi yapılır. Ateş düşürülür, burun akıntısı giderilir, halsizlik ve kırgınlık giderilir. Bol sıvı ve meyve suyu tüketilebilir. Yatak istirahati önerilir. Antibiyotik gereksizdir.

Gripten Nasıl Korunmak Gerekir?

Gripten korunmak için öncelikle vücut direncinin düşmesi engellenmelidir. Mevsim özelliklerine göre giyinmek gerekir, bol sulu gıdalar almak gerekir. Taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Grip olan kişilerden uzak durulmalı ve ortak eşya kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Gripte antibiyotik verilmez

Grip olunca ve ateş de olunca hemen antibiyotik verilir. Bu yanlıştır. Gribe antibiyotik etki etmez. Ancak 10 günü geçen grip hastalığında sinüzit gelişmişse, zaturre gelişmişse antibiyotik gerekebilir. Bu durumların da göstergesi 39 dereceye çıkan ateş olunca bir doktorun muayenesi ile anlaşılır. Bu nedenle 10 günde gribiniz düzelmemişse doktorun yolunu tutmanızda fayda vardır.

Grip astım hastalarında neden önemlidir?

Astım hastalarında grip krize neden olabilir. Astım krizinin en sık nedeni (%80) gribal enfeksiyonlardır. Bu nedenle astım hastalarında grip aşısının yapılması önerilir.

Sonuç Olarak;

Grip sık görülen bir hastalıktır.
Gripte tedavi istirahat ve bol sıvı almaktır.
Gripte antibiyotik faydasızdır.
Grip sonrası sinüzit, kulak iltihabı ve zaturre gelişebilir..