Grip Teşhisi Nasıl Konulur?

 

Grip teşhisinde en önemli nokta çocuğun şikayetleridir. Ateş, kuru öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, özellikle küçük çocuklarda ek olarak ishal, karın ağrısı gibi yakınmaların varlığı ve hekimin yaptığı muayenenin de bu yakınmalarla uyumlu olması durumunda grip tanısı konulabilir. Ancak grip salgınlarının daha sıklıkla görüldüğü kış döneminde benzer bulgulara neden olan pek çok enfeksiyon vardır. Bu nedenle hekiminiz gerekli gördüğü durumlarda özellikle de  uzun süreli hastalığı olan, solunum sıkıntısı olan ya da 2 yaş altı çocuklarda tanıyı kesinleştirmek için test isteyebilir.

Tanı için burun ya da boğaz sürüntüsünden hızlı antijen testi ile gribe neden olan virüs saptanabilir. Ancak testin negatif çıkması grip enfeksiyonun olmadığı anlamına gelmez. Hızlı antijen testinde ise hangi tip influenza virüsü ile enfekte olduğunuz 30 dk içinde anlaşılabilir.  Test pozitifse doktorunuz tam olarak hangi tip virüsün gribe neden olduğunu anlamak ve domuz gribinden ayırt etmek  için daha ileri bir test isteyebilir.

 

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.