Eğer çocuğunuz 5 yaş ve üstündeyse ve astım gibi uzun dönem hastalığı yoksa ve grip enfeksiyonu  geçiriyorsa grip enfeksiyonunun ağır   etkileri açısından çocuğunuzu takip etmeli ve gerektiğinde hekime başvurmalısınız. Çocuğunuza hekim önermedikçe soğuk algınlığı ya da öksürük kesici ilaç vermeyin. Burun tıkanıklığı için serum fizyolojik kullanabilirsiniz. Çocuğunuzda hızlı ya da zor soluma, mavimsi cilt rengi, yeterince sıvı alamama ve ağlarken göz yaşı olmaması ya da yeterince ıslak bez alınamaması, uyandırılamama, yeterince hareketli olmama, kucağa alınamayacak kadar aşırı huzursuzluk, girip bulgularının geçmesi ancak ateş ve kötüye giden öksürük varlığı, ateşe eşlik eden döküntü, beslenme var ise çocuğunuzu en kısa sürede bir hekim görmelidir

Grip geçiren çocuğunuz 5 yaş altındaysa özellikle de 2 yaş altındaysa ya da herhangi bir yaşta astım gibi takipte olduğu bir hastalık varsa gribin  ciddi etkileri açısından risk altındadır. Bu durumda grip bulguları başladığınızda hekiminize başvurmanız önemlidir. Hekiminiz anti-viral olarak adlandırılan grip enfeksiyonunun süresini kısaltan ve ciddi etkilerinden koruyan ilaçlardan başlamanızı uygun görebilir. Bu ilaçların özellikle hastalığın ilk 2 günü içerisinde başlanması ilacın daha etkili olmasını sağlamaktadır.

 

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.