Göz Kapağında Egzama

Özellikle 40 yaş sonrasında ve bayanlarda sık görülür. Göz kapağında egzama çok sık yaşanan bir sorundur.  Göz kapağında oluşan bu sorunun sebebi olarak yaşanan cilt sorunları ve çevreden kaynaklı faktörler önde gelmektedir. Var olan egzama göz kapağında kuruluk, kızarıklık ve kaşıntıya neden olur ve kişiye büyük rahatsızlık verir. Egzama sebebiyle kısa sürede mikrop kapar ve iltihaba neden olur. Sonrasında da artık tehlike göz sağlığı üzerine yoğunlaşır.

Göz Egzamasında Kullanılan İlaçlar

Göz kapağında egzama oluştuğu takdirde eğer tedavi edilmezse durum görme kaybına kadar gider. Göz kapağında eğer ağrı, kızarıklık ve şişlik oluşumu, kaşıntı durumu, sulanma durumu var ise bunlar belirtilerdir. Egzamanın nedenleri olarak güneş ışığı, alerjik nedenler, var olan göz hastalıkları, iltihaplar, mikrop kapması, kimyasal göz kremleri sayılabilir.

Göz kapağında var olan egzamalarda tedavi etmek adına genelde hafif düzeyde kortizonlu merhemler verilir; böylelikle tedavi süreci başlatılmış olur. Bu merhemler kesinlikle doktor kontrolünden ve onayından geçmelidir.

Göz Kapağında Egzama Nedenleri

İltihaplanmalar, enfeksiyonlar, göz hastalıkları, cilde yeterince önem verilmemesi sonrası dermatolojik sorunların doğuşu, kimyasal ürünlerin bir çoğu da göz kapağında sorunlar yaşanmasında etkendir.

  • Egzama tüm vücudu etkileyen bir cilt hastalığıdır.
  • Göz kapağında yaşanan egzamalar kirli elle göze temas ve kimyasal ürünler sebebi ile çok fazla yaşanan bir sağlık sorunudur.
  • Göz kapağında egzama eğer alerjik sebepli ise mutlaka testler yapılmalıdır.
  • Göz kapağında var olan egzamalar için doktor kontrolünde kortizonlu kremler tedavi amaçlı verilir.

Göz kapağında egzama durumunda göz ve çevresini tahriş eden maddelerden korunmak öncelikli tedavi yoludur. Temiz ellerle gözlere dokunmak önemlidir. Göz kapaklarının sadece su ile temizliği esas olandır. Eğer alerjik bir durum varsa bunun testlerinin yapılması gerekli olan kuraldır. Özellikle rüzgarlı havalarda toz parçalarından ya da bahar aylarında polenlerden korunmak için gözlük kullanımı önerilir. Özellikle göz çevresinde yaşanan bu durum vücudun yeterli su alımının da olmadığına işaret olup vücut dengesinin korunması gerektiğinin belirtisidir. Ayrıca beslenme eksiklikleri nedeniyle de bu durumlar sık yaşandığından, gerek su gerek besin açısından özenli ve dikkatli olunması tavsiye edilendir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir