göz alerjisi belirtileri

Göz Alerjisi Belirtileri

Gözler insanın dünyaya açılan pencereleridir. Bir kişinin gözlerinde bir sorun olup da bu sorun çözülmediği zaman bütün günlük performansını etkilemiş hale gelebilmektedir. Ülkemizde şu an göz alerjisi reaksiyonları % 15 gibi yüksek sayılabilecek bir oranda görülebilmektedir.  Genel olarak alerjik hastalıkların kaynağı tam olarak bilinmemekle beraber genetik olduğu konusundaki tıp görüşü sabittir.

 

Göz Alerjisi Belirtileri Gözün Tüm Dış Yüzeyini ve Çevresini Etkiler

 

Göz alerjisi belirtileri gözün yüzey kısımlarında görülür. Bu kısımlar ise, göz kapaklarının iç kısmını (sklera) kaplayan ince ve şeffaf bir zar olan konjunktiva ve gözün en ön kısmında yer alan, ışığı odaklamak ve gözü korumak için gelişmiş saydam ve eğimli doku kornea’dır. Bu esnada göz kapakları ve göz etrafındaki cilt de bu reaksiyondan etkilenir.

Kişiye göre 1-2’si veya tamamı görülen göz alerjisi belirtileri şöyledir:

  • Kaşınan, şişen ve kızarmış göz kapakları,
  • Gözde sulanma ve daha ileri durumlarda çapaklanma,
  • Burunda kaşıntı ve akıntı,
  • Sık aralıklarla hapşırma ve öksürme,
  • Boğazda hissedilen kaşıntı ve kuruluk,

 

Göz Alerjisi Belirtileri Griple Karıştırılmamalıdır

 

Yukarıdaki sıralanan reaksiyonların birkaçı veya tamamını yaşayan kişiler bilmelidir ki, yaşadıkları geçici bir soğuk algınlığı değil, göz alerjisi belirtileri olmaktadır.

Eğer bu reaksiyona nelerin sebep olduğu biliniyorsa bu sebeplerden uzak durulmalıdır. Çünkü alerjinin henüz tam ve kalıcı bir tedavisi yoktur. Ancak kişi bu reaksiyonları ilk kez yaşıyorsa öncelikle mutlaka konusunda uzman bir göz hastalıkları doktoruna başvurmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir