Göz Alerjileri

Göz alerjileri toplumun yaklaşık %5-10’unu etkileyen, alerji uzmanlarının sık gördüğü hastalıklardır. Çoğu zaman belirtiler hafif-orta şiddettedir ve semptom giderici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Altta yatan olası nedeni ortaya çıkarmak hem korunma hem de ileri tedaviler açısından önemlidir. Gözdeki alerjik veya benzer rahatsızlıklar birkaç başlık altında incelenebilir.

Alerjik konjunktivit

Göz bebeğimizin önünde kornea denen saydam bir doku vardır. Bunun çevresindeki, gözün beyaz kısmı ile göz kapaklarının iç yüzeylerinin birbirine dokunduğu alanları konjunktiva denen bir doku örter. Bu dokudaki yangıya konjunktivit denir. Yangının kaynağı mikrobik veya alerjik olabilir. Bu durumda hastalarda gözlerde kaşıntı, kızarıklık, yaşarma, gözde yabancı cisim hissi gibi yakınmalar olur. Göz kapaklarında şişme olabilir. Konjunktivada alerji yapan başlıca nedenler havayla taşınıp göze ulaşan polenler, küf sporları, ev tozu akarları ve hayvan kaynaklı alerjenlerdir. Polenlere bağlı alerjiler her sene ilkbahar-yaz aylarında az çok aynı sezonda tekrarlarken, ev tozu ve hayvan kaynaklı alerjiler yıl boyu olabilir.

Alerjik konjunktivit hastalarının çoğunluğunda alerjik rinit bulguları da vardır. Yani aynı dönemde hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burunda kaşıntı, genizde ve kulaklarda kaşıntı yakınmaları eşlik edebilir. Bu tabloya alerjik rinokonjunktivit denir.

Tanıda ciltte veya kanda bakılan alerji testleri ile hastanın duyarlı olduğu alerjen saptanabilir. Rutin olarak kullanılmayan bir başka tanı yöntemi konjunktiva provokasyonudur. Korunma yöntemleri ile yakınmaların oluşması önlenmeye çalışılır. Oluşan yakınmaların şiddetine göre verilen göz damlaları ve alerji hapları ile belirtiler baskılanır. Gerektiğinde alttaki alerjik duyarlılığı ortadan kaldırmak için alerjen immünoterapisi denen aşı tedavileri kullanılabilir.

Vernal konjunktivit

Alerjik konjunktivit ile benzer yakınmalar gösteren bu tabloda sebep genellikle ısı, kuruluk, rüzgâr, toz, güneş ışığı gibi tahriş edici faktörlerdir. Dolayısıyla, kuru ve sıcak bölgelerde yaşayanlarda ilkbahar ve yaz aylarında daha çok görülür. Genellikle ergenlik öncesi başlayıp 30’lu yaşlara dek sürer. Konjunktivalarda tahrişe bağlı olarak şişlikler oluşur; bunlar korneaya sürtünerek mekanik olarak hasar verebilir, hatta kornea ülserine yol açabilir. Tedavide benzer ilaçlar kullanılır.

Atopik keratokonjunktivit

Alerjik bünyesi olan insanlara atopik denir. Bu insanların ciltlerinde nem kaybı ve kolay tahriş olma nedeniyle egzama gelişimine yatkınlık vardır, bu tabloya atopik dermatit denir. Göz kapakları sık tutulan alanlardandır. Bu hastalarda, aynı şekilde konjunktiva ve kornea dokuları da tahrişe yatkın olabilir. Mevsimsel veya yıl boyu yakınmalar olabilir, hasta duyarlı olduğu alerjenlere maruz kaldığında tablo alevlenebilir. Gözde batma, şiddetli kaşıntı ve yaşarma olur. Göz kapaklarında dışarı veya içeri dönme tarzında şekil bozuklukları olabilir. Tahriş zemininde ve bağışıklık sistemi hücreleri baskılandığından kornea ve göz kapağında enfeksiyonlar eklenebilir. Tedavide steroid veya alternatif içerikli göz damlaları, suni gözyaşı damlaları kullanılır.

Dev papiller konjunktivit

Gözdeki yabancı cisimlere karşı haftalar, aylar, hatta yıllar içinde gelişen bir reaksiyondur. Mevsimsel özellik göstermez. Genellikle kontakt lens kullanan insanlarda, mekanik tahrişe bağlı olarak konjunktiva dokusunda çok geniş papillalar yani şişlikler oluşabilir. Atopik keratokonjunktivit zemininde de görülebilir. Tedavisi benzerdir. Kontakt lens temizliğine fazladan dikkat etmek, lens tipini değiştirmek ve hatta ara vermek gerekir.

Kontakt konjunktivit

Bir insanda kullandığı kontakt lens temizleme solüsyonları veya göz damlalarındaki bir maddeye karşı duyarlılık geliştiğinde, kontakt keratokonjunktivit denen temas alerjisi görülür. Bu maddelerin neden olabileceği kimyasal tahrişten farklı olarak, belirtiler uygulamadan 2-3 gün sonra ortaya çıkar. Kaşıntı çok yoğundur. Gözlerde yaşarma veya çapaklanma olabilir. Kornea tutulumu olabilir. Tanıda yama testi yapılır. Tedavide soğuk kompres ve göz damlaları kullanılır.

Göz kapağı dermatiti

Atopik dermatit dirsek içleri, diz içleri, boyun gibi bölgeleri özellikle etkilediği gibi göz kapaklarını da tutabilir. Göz kapaklarında ayrıca kontakt dermatit denen temas reaksiyonları da olabilir. En sık görülen sebepler arasında göz damlaları, göz pomatları, kozmetik ürünler ve makyaj malzemeleri bulunur. Kontakt dermatit kontakt konjunktivit ile birlikte görülebilir. Tedavide biliniyorsa duyarlanmaya sebep olan maddeden kaçınma, soğuk kompresler ve kısa süre steroidli kremler kullanılır.

Göz kapağı ödemi

Göz kapaklarında cilt altı doku gevşek olduğu için ödem gelişimine yatkınlık vardır. Dolayısıyla, hem alerjik konjunktivit, kontakt konjunktivit, dev papiller konjunktivit gibi konjunktivaların etkilendiği durumlarda hem de anjiyoödem denen vücutta çeşitli bölgelerde şişmelerin görüldüğü tablolarda göz kapaklarında ödem olabilir. Tedavisi altta yatan neden göredir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir