Gluten Alerjisi Belirtileri

Gluten Alerjisi Belirtileri

Gluten; buğday, ekmek, yulaf ve benzeri yiyeceklerde bulunur. Bazı kişilerde de bunlar alerjik nedene sebep olur. Unlu mamullerin hepsi bu hastalığı yaşayan kişilerde sindirilemez ve sonuç çölyak hastalığıdır. Bu hastalık kalıtsal bir hastalıktır. Glutene karşı bir sorun varsa bu besinler sindirilemez ve emilimin olduğu organ olan ince bağırsakların yapısının bozulmasına neden olur. Yapı bozulunca emilim durumunda sorunlar yaşanmaya ve böylelikle çölyak hastalığı belirtileri hastada görülmeye başlar. Kalıtsal nedenlerin dışında çevresel faktörlerden de bu hastalık yaşanabilir. Dengeli beslenmeme, anne sütünü erken bırakma ve sürekli antibiyotik kullanımı gibi sebepler çevresel faktörlerdir.

Gluten Alerjisi Belirtileri

Gluten alerjisi teşhisi ve çölyak hastalığı belirlenmesi için yapılacak şey biyopsidir. Çölyak hastalığı endoskopik değerlendirmelerle incelenerek sonuçlanır. Gluten alerjisi belirtileri olarak ishal, kabızlık, karın ağrısı, aşırı gaz durumu, demir eksikliği ve devamlı bir yorgunluk durumu söylenebilir. Bu hastalıkta glutensiz yiyecekler tüketilmelidir bu diyetle hastada iyileşmeler başlar. Eğer dikkat edilmezse hastalık ilerleme kaydeder. Çölyak hastalığı olan kişilerde soya unu ile yapılmış yiyecekler tüketilmelidir. Hastalığı tetikleyici her ürün hasta için sorun yaratır.

Gluten Hassasiyetinde En Önemli Belirtiler

Gluten alerjisi belirtileri, hastanın ince bağırsak bölgesinde iltihaplanma başladığı için hastada sürekli bir şekilde kendini hasta hissetme, kusma, iştah kaybı ve beraberinde de kilo kaybı yaşanmaya başlanır. Midede yaşanan problemlerin başında, sürekli gaz çıkarma, ishal ya da kabızlık durumu ve midede şişkinlikler oluşur. Kaşıntı ve kabartı durumları çölyak hastalığının en önemli belirtileridir. Gluten hassasiyeti olan kişilerde her zaman yorgunluk durumları hakimdir. Sanki depresyona girmiş gibi ruh halleri değişiktir.

Gluten Alerjisi Olan Ne Yemelidir?

Gluten alerjisi olanların mutlaka diyete ihtiyacı vardır. Yenilenlere çok dikkat edilmelidir. Glutensiz ekmek yemeklerde tüketilen olmalıdır. Mısır ekmeği sorun yaratmaz. Beyaz peynir kaşar peynir gibi gıdalar tüketilebilir. Önemli olan undan uzaklık olduğundan unsuz hazırlanmış bir mercimek çorbası sorun yaratmaz. Bunun dışında çorba tüketimi olmamalıdır. Salata sorunsuz bir yiyecektir.

  • Gluten alerjisi mutlaka tanısı konulup tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
  • Gluten hassasiyeti yaşayan kişilerde belirtilerin başında kusma, iştah kaybı, yorgunluk sık sık yaşanır hale gelir.
  • Unlu mamullerin hepsi bu hastalığı yaşayan herkeste sorun yaratır.
  • Gluten alerjisi testi ya da çölyak hastalığı endoskopik biyopsi ile tanısı konulur ve tedaviye hemen başlanmalıdır.

Hastalığın bir doktor gözetiminde olması gereklidir. Hastalığın tek tedavisi glutensiz beslenmedir. Glutene dair yiyecek tüketimi bırakıldığı anda hastada iyileşmeler görülür. Diyete dikkat edilmediği durumla birlikte hastalık tekrar gündeme gelir. Bu dikkatli olma durumu bir ömür boyu olmak zorundadır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir