idtest

Gıda Alerji Testi

Gıda alerji testi, şikayeti olan kişinin vücudunun belli bir veya birkaç besin maddesini alerjen olarak algılaması sonucu rahatsızlık yaşayan kişilere uygulanan bir testtir. Alerjen ise vücudun tolere edemediği, tepki gösterdiği maddelere denir. Öncelikle kişinin gıda alerjisinin olduğunun bilinmesi gerekir. Bu da belirtileriyle anlaşılabilir. Bu belirtiler kısaca; deride kızarıklık, kabartılar, iritasyon, hapşırma, burun akıntısı, diyare, kusma ve aşırı yorgunluk hali olarak sıralanabilir. Gıda alerjisi olan bir kişi alerjisi olan besini tükettiğinde vücut bu alerjeni atabilmek için bazı antikorlar (immünglobulin E -IgE) üretir.

Gıda Alerji Testi Hayat Kurtarabilir

Gıda alerjisi, belli bir besine karşı immunal sistemin verdiği yanıttır. Alerjik reaksiyonlar çok şiddetli olabilir ve hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Kişinin en küçük yaşlarından itibaren gıda alerjisi şüphesi doğuracak bir hikayesi olmuşsa mutlaka gıda alerji testi yaptırması gerekmektedir.

Gıda Alerji Testi Çok Hızlı Sonuçlanır

Gıda alerji testi üç şekilde uygulanabilir: Ciltten alerji testi, kandan alerji testi ve yama testi. Daha çok ciltten alerji testi ve kandan alerji testinin birlikte kullanılması önerilmektedir. Yama testi ise sırta bir ped konularak uygulanmaktadır. Gıda alerji testi sonunda alerji saptanmaması da söz konusu olabilir. Ancak bu da testin uygulandığı kişide alerji olmadığını göstermez. Alerjinin değişik tipleri vardır ve farklı tetiklemelerle ortaya çıkabilir. Gıda alerjisi reaksiyonu doğuracak bilinen en tipik gıdalar; özellikle her çeşidiyle fıstık ve tüm ağaçta yetişen çerezler, yumurta, süt, balık ve kabuklu deniz ürünleridir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir