çocuğa alerji testi nasıl yapılır

Gıda Alerji Testi Ne İçin Kullanılır?

 

Gıdalar insan bünyesinde bazı durumlarda tepkilere neden olabilir. Gıda ve besin maddelerinin insan bedeninde sindirim sistemi üzerinde gösterdiği etkiye gıda intoleransı, bağışıklık sistemi üzerinde gösterdiği etkiye ise gıda alerjisi adı verilir. Gıda alerjisi, tüketilen bir gıdanın içerisinde bulunan herhangi bir madde sebebi ile görülebilir. Süt, yumurta, buğday, ceviz ve soya gibi ürünler gıda alerjisinin en sık görüldüğü gıdalar olarak bilinmektedir. Gıdaların içerisindeki maddelere karşı alerjisi olduğunu düşünen kişiler için gıda alerjisi testi kullanılır. Bu test ile birlikte kişinin nelere karşı alerjik belirti gösterdiği tespit edilebilir.

Gıda Alerji Testi Nasıl Uygulanır?

Gıda alerjisi testi, kişilerin alerji tedavilerinden önce tespit işlemleri için kullanılan yöntemlerdir. Üç farklı yöntem ile uygulanan testler sonucu elde edilen bilgiler ışığında alerjik tepkinin olduğu gıdanın tüketilmemesi gerekir. Bu testte kullanılan yöntemler kan testi, deri testi ve deri provokasyon testidir. Bu testler ilk üç aydan sonra rahatlıkla uygulanabilir. Ancak deri testi için gerekli sonucu alabilmek için üç yaşın üzerinde olmak gereklidir. Kan testi ise daha kesin sonuçlar verebilmesi sebebi ile daha çok tercih edilen bir yöntem olarak bilinir. Alerji için kullanılacak olan kan testinde parmak ucundan alınan kandan yeterli sonuç alınamayacağı için damardan kan alınması gerekmektedir.

Gıda Alerji Testi Sonrası Tedavi

Gıda alerjisi testi ile belli gıdalara alerjisi olduğu tespit edilen kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç durum bulunmaktadır. Bu durumların en başında o gıdaların tüketiminin durdurulması gelmektedir. Ancak bu besinler vitamin ve mineral bakımından gerekli ise bunların yerine başka gıdaların tüketimi gerekebilir. Alerjinin oluşması durumunda ise etkilerini azaltmak adına bazı ilaçların kullanımı tavsiye edilebilir. Bu noktada doktor tavsiyesi ile işlem yapmak önemlidir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir