Gebelikte her ilaç kullanılamadığı için astım tanısı almış bir gebenin aklına ilk gelen soru; astım tedavisinde kullanılan ilaçların gebelikte kullanımın güvenli olup olmadığıdır. Burada dikkat etmemiz gereken kontrolsüz astımın gebeliğe etkisi ve astım ilaçlarının yan etkilerinin karşılaştırılması olacaktır. Sizlere bu yazımızda astım ilaçlarının gebelikte kullanımın güvenli olup olmadığını yazdık.

istanbul_alerji_merkezi_web_resimleri (83)

İstanbul Alerji Merkezi

 

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar aynı şekilde gebelikte güvenle kullanılabilir mi ? sorusu aklımıza gelmektedir. Astımda kullanılan ilaçlara bağlı oluşabilecek yan etkiler astımın kontrol altına alınamadığında neden olacağı zararların yanında rahatlıkla göz ardı edilebilir.

Gebeliğin başında ağır astım şikayetleri olan hastaların hamilelik süreci boyunca astımının ağır şiddette geçtiği görülmüştür. Astımı kontrol altında olan gebelerin hamilelik süreci de kontrol altında normale yakın geçmektedir. Fetüs ve gebe için çok sorun olmadan hamilelik süreci tamamlanmaktadır. Bu yüzden astım kontrolü devamlı olmalıdır özellikle hamilelik sürecini başından itibaren kontrol altına alınmalıdır.

Alerjik astım kontrolü için kullanılacak astım ilaçları alerji uzmanları ve kadın doğum uzmanları kontrolünde korkmadan kullanılabilir.

Önemli Bilgi

Alerji uzmanları ise (yeni adıyla İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) 18 yaşından büyüklerde görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da İç Hastalıkları veya Göğüs Hastalıkları veya Dermatoloji Uzmanı olan doktorlardır.