alerjen-nedir

Ev Tozu Alerjisi

Günümüzde yetişkinlerde ve özellikle küçük çocuklarda pek çok alerjik rahatsızlık görülmektedir. Bunlardan bir tanesi olarak ev tozu alerjisi yoğun şekilde karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Özellikle çocuklarda görülen astımın en önemli sebebi olarak ev tozları yani akar ve mite olarak adlandırılmakta olan canlılar sebep olmaktadır. Ev tozu alerjisine sebep olan akarlar gözle görülemeyecek kadar küçük olan ve yaşantılarını insan deri döküntüleri ile sağlayan böcek türlerinden birisidir.

Ev Tozu Alerjisi Belirtileri

Ev tozu alerjisi genel olarak her on insandan birisinde görülmektedir. Halılarda, yataklarda ve yastık gibi alanlarda yaşamaktadırlar. İnsan deri döküntüleri ile beslendikleri için insanların olduğu kapalı ortamları severler. Akarlar solunum yolu ile taşındıkları ve bulaştıkları için genel olarak astım gibi solunum sorunlarına yol açarlar. Bununla birlikte alerjik nezle ve egzama gibi sağlık problemleri şeklinde de kendisini gösterebilmektedir. Öksürük, nefes darlığı ve hapşırma en sık karşılaşılan belirtiler arasında yer almaktadır.

Ev Tozu Alerjisi Tedavisi

Ev tozu alerjisi için pek çok farklı tedavi şekli uygulanmaktadır. İlaç tedavileri hastalığın ilerleyen aşamalarında tercih edilmektedir. Ev akarlarından korunmak için evlerin temizliğine daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle tüylü halılar bu rahatsızlıkların yoğun olarak yaşanmasına sebep olabilmektedir. Alerjik rahatsızlıklara uygun olarak üretilen yorgan, nevresim, çarşaf ve temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Bunlara ek olarak özel filtreli süpürgelerde akarların temizlenmesinde etkili olmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir