ev tozu akarı

Ev Tozu Akarı

ev tozu akarı

Eklem bacaklılar ailesine mensup bir canlı olan ve gözle görülmeyen ev tozu akarı mikroskopla seçilebilecek kadar küçüktür. Ev içi ortamlarda bulunan bu canlılar sıcak ve nemli bir yaşam alanına sahip olmaları halinde büyük bir hızla çoğalmaktadır. İnsanların deri döküntülerini besin olarak kullanan bu canlılar çeşitli alerjik hastalıkların oluşmasının ya da ilerlemesinin de sebebidir. Zeminde çökmüş bir şekilde duran akarlar, hareketle kolay bir şekilde havaya karışabilmektedir.

Ev Tozu Akarı Alerjisi Belirtileri

Ev tozu akarı alerjik hastalıklarda tetikleyici bir rol üstlenmektedir. Bu akarlara solunum yoluyla maruz kalan kişilerde burun akıntısı ve kaşıntısı, hapşırma, tıkanıklık, gözlerde kızarıklık, kaşıntı ve şişlik şeklinde alerjik rinit işaretleri görülebilmektedir. Ayrıca bu alerjenler alerjik astım hastalarının ataklarını tetikleyerek nefes darlığı, hırıltı ve öksürüğe yol açabilmektedir. Kliniğimizde çeşitli alerjik hastalıklarla ilgili teşhis ve tedaviler gerçekleştirilmektedir.

Ev Tozu Akarı ve Alınabilecek Önlemler

Ev tozu akarı yaşam alanlarımızın birçok noktasında yer alabilmektedir. Tamamıyla yok etmek mümkün olmasa da alacağınız birtakım önlemlerle bu canlıların olumsuz etkilerine karşı kendinizi korumanız mümkündür. Evinizin nem oranını yüksek tutmamak ve sıklıkla havalandırmak akarları yok etmenin en temel yollarından biridir. Bu bağlamda buhar makinesi kullanımının bu canlılar için uygun ortam yaratacağı unutulmamalıdır. Yatakta kullanılan takımları sıklıkla değiştirip yıkamak, kuş tüyü ve kaz tüyü yatak ürünleri kullanmamak akarların yaşam ortamını azaltacaktır. Bunun dışında evde toz tutmaya uygun yapıdaki her türlü kumaş dokulu eşya, kalın perdeler ve halılar da mümkün olduğunca azaltılmalı ya da sık temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Oda içinde az eşya bulunması, kitap ve oyuncak gibi kolay toz tutan eşyaların kapalı dolapta saklanması da akarla mücadelede önemlidir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir