Eldeki Egzamaya Ne İyi Gelir

 

 

Ciltte en ağır sorun olarak egzama çok sık yaşanan bir durumdur. Hem görüntü açısından hem de yaşattığı sıkıntılar açısından kişiye oldukça rahatsızlık verir. Egzama özellikle el, yüz ve dirseklerde sıkça görülür. Eller ve dirseklerde sıkça görüldüğünden bazen hiçbir neden yokken de egzama oluşabilir. Elde oluşan egzamalara tahriş edici bir madde ya da alerjik durumlar sebep olabilir. Eldeki egzamaya ne iyi gelir; her şeyden önce alınacak önlemler iyi gelecektir.

 

El Egzamasının Belirtileri Nedir ve El Egzaması Nasıl Önlenir

Ellerde ve parmaklarda egzama tür olarak çok yaygındır. Bunun belirtileri kızarıklık, kaşıntı, aşırı kuru olma hali, çatlaklar ve kabarcıklar sayılabilir. Egzamalar temizlik maddeleri, metal, bazı gıdalar sebepleriyle gelişme kaydeder.

Her şeyden önce yapılması gereken egzamayı tetikleyici unsurlardan uzak durmaktır. Doktor mutlaka bir cilt testi yapacağından sebep anlaşılacaktır. Bu anlaşılma sonrasında alınan önlemlerle ve doğal ürünler kullanmakla cilt rahatlatılır. Egzama için cildin kuru olmaması, nemli olması gereklidir. Bunun için de uygun bir nemlendirici şarttır. Ellerin ıslak ve nemli olması demek egzama için uygun ortamdır. Eldeki egzamaya ne iyi gelir? Kullanılması gereken en önemli şey eldivendir. Böylelikle tetikleyici unsurdan uzak durulmuş olur. Eldiven kullanımı sırasında da özenli olunması gereklidir. Zira eldiven içerisinde kalan el terler. Terli elde de egzama oluşumu tetiklenir. El egzaması kaşımaya bağlı olarak gelişme gösterir. Deri ne kadar kaşınırsa o derece kalınlaşma yaşamaya başlar ve sonrasında da egzama başlar.

  • El egzamasında kimyasal maddeler önemli tetikleyicilerdir.
  • Deride kuruluk ve aşırı kaşıntı egzama belirtisidir.
  • Ellere itinalı bakım yapılması ile egzama oluşumunun önüne geçilir.
  • Bir dermatoloji veya alerji uzmanı tarafından mutlaka ilgili testler yapılmalıdır.

El Egzaması Tedavisi

Bu hastalığı yaşayanlar eldeki egzamaya ne iyi gelir ve tedavisi nedir diye araştırma yapıyorsa öncelikle bir dermatoloji veya alerji uzmanına başvurmalıdır. Yapılacak testler sonrasında teşhise göre uygun tedavi de şekillenecektir. Bu noktada alınacak deri biyopsisi ile bunun ne tür bir egzama olduğu anlaşılır. Kaşınmak her zaman egzamayı daha kötü hale getirir. Çünkü kaşındıkça deri daha çok kendini savunmaya geçer ve kaşındıkça kaşınır ve sonrasında da zedelenmeler başlar. İyi bir el bakımı el egzamasını önleyen bir durumdur. El egzamalarında tedavi olarak el temizliği ve el korunmasına öncelik verilir. El egzaması bulaşıcı değildir. Kişiden kişiye bulaşma söz konusu değildir. Aksine egzamalı hastalar daha çok mikrop almaya yatkındır. Enfeksiyon riski çok yüksektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir