Egzamada Bitkisel Tedavi

 

Cildi aşırı kuru bırakmak, aşırı sıcak ya da soğuk su ile duş alımı gibi faktörler cildi kuru yapmaktadır. Egzamada bitkisel tedavi yöntemlerinin en başında cildin nem oranını dengede tutmak gelmektedir. Yeterli beslenmeme, vitamin eksikliği de aynı şekilde vücutta bazı bozucu etkiler yaratır. Sindirim sistemi bozukluğu bunlardan biridir. Sindirim sistemi bozukluğu egzama oluşumuna sebep olabilmektedir.

Egzama Hastalığına Bitkisel Çözümler

Hassas, kuru ciltlerde fazla oranda rastlanan egzama, cildin pullanarak dökülmesi, kızarıklık ve kaşıntı oluşturarak da ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığa yakalanan kişilerde ağrılı kaşıntı ve yaygın kızarıklık, bazen pullanma meydana gelir. Pullanarak dökülen ciltlerde sedef hastalığına benzeyen reaksiyonlar, kabarıklıklar halinde belirir. Egzamada bitkisel tedavi, doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. İlaç tedavisi ile bitkisel tedavi aynı anda yürütülünce güzel sonuçlar alınmaktadır. Bitkisel tedavi yönteminde tavsiye edilen bitkiler;

  • Lavanta yağı: cilde zannedilenden çok yumuşaklık verir. Egzama nedeni ile cilt sertleşir, sertliği alır. Cildi yumuşatır. Egzama oluşan bölgeye gazlı bez ile direkt sürülebilir. Herhangi bir yan etkisi olmaz. Emziren annelerde aromatik kokusu olması nedeniyle da tavsiye edilir. Kokusu rahatlatıcıdır. Sakinleştirir. Banyo suyuna da eklenebilir.
  • Papatya yağı ve kremi: dikkat edilmesi gereken tek nokta yağı ya da kremini kullanmadan önce ciltte ufak bir noktada test edilmelidir. Alerjik etkisi olabilir.
  • Elma sirkesi kullanımı: elma sirkesi sindirime iyi gelmesi ile bilinir. Hazmı kolaylaştırır, yiyeceklerle alınabildiği gibi bölge üzerine uygulanabilir.
  • Meyan kökü ve sarı kantaron:  egzama nedeniyle oluşan semptomlar için uygun bir kullanım önerisidir. Kızarıklık ve kaşıntıyı azaltır, rahatlatır.
  • Dut suyu pansumanı: özellikle egzama yaralarına iyi gelmesi sebebi ile önerilmektedir. Kaynatılan su içinde bekletilen dutun suyunun egzamalı bölgeye pansumanının yapılması hastayı rahatlattığı gibi bölgede gelişen hastalığın da önüne geçecektir.

Egzama Hastalığı Tedavisi

Egzama hastalığı tedavisinde iki yöntem kullanılmaktadır. Ayrıca bu iki yöntemle birlikte eşgüdümlü olarak bitkisel tedavi kullanıldığında iyi sonuçlar alınmaktadır. Uzman hekim tarafından verilen ilaç kullanımı yanı sıra egzamada bitkisel tedavi aynı anda kullanılması önerilir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir