Çocuklarda Egzama

istanbul alerji merkezi

İstanbul Alerji Merkezi

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama bebek ve çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Çocuklarda her geçen gün sıklığı artmaktadır. Egzama belirtileri olan bebek ve çocukların çocuk alerji uzmanlarınca değerlendirilip teşhis konulduktan sonra tedavisinin yapılması gerekir. Bu makaleyi egzama (atopik dermatit) tedavisinin nasıl yapılması gerektiğini sizler için yazdık.

Egzama tedavisinde Çocuk Alerji Uzmanının önemi

Doğumdan 18 yaşına kadar olan bebek ve çocuklarda egzama tedavisinde çocuk alerji uzmanları özel eğitim almış uzmanlardır. Çocuk alerji uzmanları egzama ve alerji hastalıkları konusunda özel eğitim alarak çocuk alerji uzmanlık diploması olan (yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı) ve aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan doktorlardır. Bebek ve çocuklarda egzamanın nedeni %40-60 oranında gıda alerjisi olması ve hangi gıdaya alerji olduğunun belirlenmesi için ciltten yapılan alerji testinin çok değerli olması ve bu testin yapılması konusunda eğitim alan uzmanların çocuk alerji uzmanları olması nedenleriyle bebek ve çocuklarda egzama teşhis ve tedavisinde çocuk alerji uzmanlarının önemi büyüktür.

Egzama tedavisinde alerji testlerinin önemi büyük

Egzama tedavisinde alerji testlerinin önemi büyük. Çünkü egzamanın %40-60 nedeni gıda alerjisidir. Gıda alerjisinin olup olmadığını anlamak için ciltten alerji testi yapılır ve bu test 1-2 aylıktan itibaren yapılabilir. Bu testin sonucuna göre hangi gıdalara diyet yapılması gerektiği belirlenir. Egzama nedeni gıda alerjisi ise diyet yapmadan tedavide başarılı olmak zordur.

Egzama tedavisinde banyonun önemi

Egzama tedavisinde yapılan yanlışlıklardan biri de egzamalı çocukların az banyo yapması gerektiği bilgisidir. Egzamalı çocukların ciltlerinde mikroplar çok fazla olduğu için tam tersine sık banyo yapmaları gerekir. Ancak banyo yaperken cildi kurutmayan ürünlerin seçilmesi önemlidir. Banyo sonrası da nemlendirici kullanılması önemlidir

Egzama tedavisinde Nemlendiriciler önemlidir

Egzama tedavisinde nemlendiricilerin önemi büyüktür. Çünkü egzamada cilt bariyeri bozuktur. Bu nedenle cilt bariyerinin düzeltilmesi gerekir. Cilt bariyerinin düzeltilmesi için uygun nemlendiriciler kullanılması gerekir

Egzama tedavisinde kıyafetlerin önemi

Egzamalı bebek ve çocukların yünlü kıyafetlerden ve sıkı kıyafetlerden uzak durmaları gerekir. Çünkü yünlü kıyafetler sıkı kıyafetler terlemeye neden olarak egzama belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir

Egzamalı bebek ve çocuklar için ipek kıyafetler ve özel kıyafetler

Egzamalı bebekler için ipek iç çamaşırları faydalı olur. Çünkü ipek kıyafetler terlemeye daha az neden olur ve terleyince teri iyi çekerek ıslak kalmayı engeller.

Egzamalı bebek ve çocuklar için özel kıyafetler

Egzamalı bebekler için özel iç çamaşırları vardır. Bu çamaşırlar özel iç çamaşırlar olup mikropların barınmasına engel olup egzamalı alanların düzelmesine katkıda bulunmaktadır.

Egzamalı bebek ve çocuklar için tedavi edici kremler

Egzamalı cilt bölgeleri tedavi edici kremler vardır. Öncelikle kortizon içermeyen kremler tercih edilmelidir. Kortizonsuz kremler egzamalı alanları düzeltir. Bu kremlerin başarısı %90 civarındadır. Bu kremler ile tedavi edilemediğinde kortizonlu kremler kullanılabilir.

Egzama için İlaç Tedavisi

Egzama belirtilerini düzelten ilaç tedavileri de vardır. Bu tedaviler egzama belirtilerinin rahatlamasına katkıda bulunur.

Egzama tedavisinde Aşı tedavisi

Egzama tedavisinde aşı tedavisi ev tozu mite’larına karşı yapılmaktadır. 5 yaşından büyük çocuklarda ev tozu mite alerjisi var ve astım, alerjik nezle gibi belirtiler varsa alerji aşı tedavisi ev tozu mite’larına karşı yapılabilmektedir.

Sonuç olarak;

-Egzama tedavisinde alerji testlerinin önemi büyüktür.

-Egzama tedavisinde nemlendirici, iyileştirici tedaviler ve ilaç tedavisi kullanılabilir

-Egzamalı bebek ve çocuklarda banyo önemlidir

-Egzamalı bebek ve çocuklar için ipek kıfafetler ve özel kıyafetler kullanılabilir

-Alerji aşıları ev tozu mite alerjisi olan astım ve alerjik nezlesi de olan egzamalı çocuklarda düşünülebilir.

-Egzama teşhis ve tedavisinde çocuk alerji uzmanları özel eğitim almış diploması olan aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan doktorlardır.

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen egzama ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.