Egzama Zihinsel Nedenleri

 

Egzama birçok nedeni olan bir deri rahatsızlığıdır. Egzamanın birçok nedeni mevcut olup, bunların belirlenmesi için çeşitli testlerin yapılması gerekir. Egzama belirtilerinin başında kaşıntı, döküntü, deride çatlama olup, en sık karşılaşılan alerjik deri hastalıklarındandır. Egzama; deride kabarcıkların oluşması şeklinde görülür ve atopik dermatit, saboreik dermatit, kontakt dermatit, gibi egzamanın da çeşitleri vardır. Egzama kişide çeşitli sorunlara neden açabilir. Egzama zihinsel nedenleri ile de ortaya çıkan bir tür cilt rahatsızlığı olarak da görülebilir. Kişide stres ve sıkıntılar egzama nedeni olabilmektedir.

Egzama Etkileri Nelerdir?

Vücudun birçok bölgesinde görebileceğimiz egzama saçta ve dolayısıyla saç dökülmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkabilir. Nedenlerini araştırdığımızda yetişkinlerde kullanılan takılardan, temizlik ürünlerine ve kıyafetlere kadar birçok nedenle ortaya çıkmaktadır. Bölgesel kelliğe sebep olabilen egzama saçta da görülmektedir. Egzama zihinsel nedenleri ve faktörleri cildinizin çeşitli bölgelerinde egzamanın görülmesine neden olabilir. Saçlarda görülen egzamanın etkileri şu şekilde gösterilmektedir.

  • Saç köklerinin yıpranması ile saç dökülmelerinin ortaya çıkması
  • Egzamanın saç kaşıntısı yapması
  • Saçın yağlanması ve kepek oluşumu
  • Cildin tahrip olması
  • Mantar olasılığında egzama nedeni ile saç köklerin zarar görmesi

 

Egzama Oluşmasının Sebepleri ve Tedavisi

Her insanda görülebilen egzama zihinsel nedenleri araştırıldığında stres ve sıkıntının egzamaya neden olduğu belirlenmiştir. Elbette tek başına stres ve sıkıntı egzama oluşmasının önünü açmaz. Bunun birçok nedeni mevcut olup saç derisinde, yüzde ve vücudun birçok bölgesinde ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde egzamanın belirtilerini tam olarak söylemek hala mümkün değil. Kişiden kişiye farklı nedenlerle ortaya çıkan egzama tedavi süreci de kişiden kişiye değişmektedir. Ancak egzamanın ortaya çıkması kişide psikolojik sıkıntı yapacağından mutlaka çözüm ve tedavi için uzman desteği almakta fayda var. Siz de eğer egzama belirtilerinden şüpheleniyorsanız, nedenlerini tespit etmek için test yaptırarak ve tedavi için uzman desteği alarak cilt rahatsızlığından kurtulabilirsiniz

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir