Egzama Zamanla Geçer Mi?

 

 

Egzama eğer cilt kuru ise; kaşıntı ve kızararak ve pul – pul dökülmeye kadar giden alerjik bir cilt hastalığıdır. Genelde egzama kalıtsaldır. En büyük tetikçi sebebi olarak da stres gösterilir. Egzama sorunu olduğu takdirde mutlaka cildiye veya alerji uzmanına başvurulmalıdır. Egzama zamanla geçer mi? sorusunun cevabı evet kontrol altına alınabilir şeklindedir ancak egzamanın tamamen geçmesini beklemeden tedaviyi yarım bırakmak büyük hatadır. Egzamayı kontrol altına almak için artık günümüzde birçok tedavi şekli vardır. Cilt ve alerji doktorları yaptıkları tetkikler sonrasında kaynağı tespit ederek onun üzerinden tedaviyi sürdürür. İlaç tedavileri verilir. Alerji testi yapılır ve bütün bunlar bir plan dahilinde devam ettirilir. Mesela egzamanın sebebi alerjik bir durumsa tetikleyen durum olan ev tozu ya da besinden korunarak önlem alınması önerilir.

Egzama Görülme Nedenleri

Egzama görülme nedenleri arasında birinci sırayı genetik faktörler alır. İkinci en büyük neden ise alerjik faktörlerdir. Eğer anne babada egzama varsa çocuklarda olma olasılığı %80’e yakındır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin durumu da egzama açısından önemlidir. Stres ve endişe yaratılan durumlarda egzama hem ortaya çıkar hem de alevlenir. Egzama sebebi olarak bazı sabunlar, şampuanlar ya da parfüm etken olabilir. Ciltte kızarıklıklar, kaşıntı ve çatlamalara sebep olur.

Egzamayı Ne Tetikler

Hormonlar vücudun ürettiği kimyasallardır. Özellikle kadınlarda hormonal değişikliklerin yoğun olduğu regl ve hamilelik dönemlerinde egzama şikayetleri artış gösterir. Yünlü kumaşlar, sık sık sabunlanma, ani hava değişiklikleri, ev tozları, polenler, kimyasal maddeler, hayvan tüyleri diğer tetikleyiciler olarak tanımlanabilir.

  • Egzama alerjik bir cilt hastalığıdır.
  • Egzama sorunu yaşayan herkesin doktor kontrolünde olması gerekir.
  • Egzamada kalıtsal faktörler ağır basar.
  • Egzamanın kontrol altına alınma şansı mevcuttur.

Egzama belirtileri arasında şiddetli kaşıntı ve yanma olur. Ardından kızarıklık ve şişlikler başlar. Sonrasında su toplayan kabarıklıklar haline gelerek deride renk değişikliklerine kadar gider. Sonrasında deride çatlamalar, kurumalar ve kabuklanmalar başlar. Egzama bulaşıcı değildir. Sadece kalıtsal olarak geçiş söz konusudur. Egzama zamanla geçer mi? sorusu bu sorunu yaşayanlar arasında devamlı tekrarlanır. Bu durumla karşı karşıya kalan bir kişi mutlaka bir cilt uzmanına görülmelidir. Egzama türü mutlaka tespit edilmelidir. Cilt veya alerji doktoru duruma göre gerek krem gerekse antibiyotik gibi ilaçlar kullandırarak tedaviyi başlatır.

Cildi egzamadan korumak için nemli tutmak en önemli detaydır. Bu sebeple cilde uygun bir nemlendirici kullanılmalıdır. Cildin kurumasına izin vermek demek egzamanın tekrar tekrar nüksetmesi demektir. Çok sıcak su da ciltte kuruluk yaratacağından egzama problemi yaşayan kişiye yaramaz. Alkollü ve boyalı cilt ürünleri kullanımında da dikkatli olunmalıdır. Egzama zamanla geçer mi? den önce nasıl kontrol altına alınır, nasıl şiddetlenmesi önlenir; bunlar hakkında bilgi sahibi olunması için doktor kontrolü şarttır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir