Egzama Ve Tedavisi

 

Birden fazla farklı nedenle vücudumuzda oluşan kızarıklık, kaşıntı ve beraberinde döküntü gibi durumlar görülen bir çeşit deri hastalığıdır. Atopik dermatit olarak bilinen egzama, alerjik egzama türüdür ve çocuklarda görülürse zamanla kendiliğinden iyileşebilir ancak iyileşmezse, çocuklar bu durumdan ciddi bir şekilde etkilenmektedir. Tıp dilinde dermatit olarak adlandırılan bu hastalığın neden ortaya çıktığı ve nasıl tedavi edilmesi gerektiğine yönelik kesin bir yargı bulunamamıştır. Hastaların yakınlarında da benzer belirtiler görüldüğü için kalıtsal bir durum olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple erken teşhis her durumda başarılı bir tedaviyle sonuçlanacağı için önemlidir.

Kesin olarak tedavisi olmayan bu rahatsızlık iyi bir doktor tarafından izlemeye alınırsa, uyarı ve önerileri dikkate alınırsa sorun ortadan kalkabilmektedir. Egzama cilt hastalığı olup çoğu zaman kuru tip, yüzde dökülmeler ve ciltte kaşıntılara neden olur. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Genellikle genetik ve çevresel etkenlerden kaynaklandığı görülmektedir. Sadece uzun süren bir hastalıktır, tam olarak geçmesi her zaman mümkün olmadığı gibi beraberinde saman nezlesi ve astım gelişebilir. Bu sebeple egzama ve tedavisi için tüm uyarıları dikkate almak gerekmektedir. Tedavi sürecinin en başında temizlik ve bakım gelir. Pamuklu kıyafetler, yaralı olan bölgeyi kaşımamak, gece yanmaları için ıslak bandaj uygulamaları yapmak, kortizonlu kremler kullanmak ve yağ banyosu yapmak egzamalı bölgenin rahatlamasını sağlayacak kurtarıcı önlemler arasındadır.

Egzama ve Belirtileri

Dönemsel olarak birbirinden farklı etkileri görülen egzama, kronik ve akut olarak geçirilmektedir. Kronik hali, egzamalı bölgenin kaşınmasıyla deri döküntüsü oluşmasıdır. Akut ise deride şişlik dediğimiz, içi su dolu kabarcıklarla birlikte kaşıntı ve kızarıklıkların oluşmasıdır. Egzaması olan kişiler bağışıklık sistemi zayıf olduğu için enfeksiyonlara ve mantar hastalıklarına karşı dirençli değildir.

Egzamanın belirtileri  uzmanlar tarafından şu şekilde açıklanıyor;

  • Deride renk değişikliği olup, döküntüler meydana gelir.
  • Deride kabuklaşma ve kepeklenme görülür.
  • Bazı durumlarda sadece kaşıntı ve yanma görülebilir.
  • Akut dönemde kızarıklık, şişlik ve kabarıklıklar oluşur.
  • Şiddetli kaşınma ve yanma ile birlikte ileride iltihaplanmalar oluşabilir.
  • Egzama ve tedavisi doktor kontrolünde olup, gerekli önlemler alınırsa kendiliğinden geçebilir.

Egzama Nerelerde Daha Çok Görülür?                      

Egzama ilk önce hassas bölgelerden olan yüz ve baş derisinde, daha sonra kollarda ve bacaklarda görülür. Kıyafetlerin sürtünmesinden dolayı tahriş olmuş eklem bölgelerinde görülmeye daha çok elverişlidir. Buralarda başlayan kaşıntı sonucu mikroplar dağılarak egzamanın daha geniş bir alana yayılmasına sebep olmaktadır. Bulaşıcı bir hastalık değildir, sadece alerjik olduğu için vücudunuzun bazı bölgelerinde daha yaygın görülür. İyi bir tedavi gerektirir. Herhangi bir klinikte alanında uzman bir doktor tarafından muayene edilirse tedavi sürecinde başarılı sonuçlar alınabilir, ancak egzama ve tedavisi aksatılırsa hastalık kendini tekrar yenileyerek, hızla vücudunuzun her bölgesine yayılabilir. Bu sebeple egzamanızın türünü belirledikten sonra teşhis koyularak tedaviye başlanır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir