Egzama Ve Stres

 

Egzama bir cilt hastalığıdır. Dermatolojik hastalıkların birçoğu psikolojik sebeplerle ortaya çıkar. Bu da egzama ve stres bağlantısını ortaya koyar. Özellikle 30-50 yaş arasındaki kadınlarda çok sık görülür. Bu hastalık hastada başlangıçta belirti olarak kaşıntı halindedir. Kaşınan bölgeler sırasıyla kızarıklıklara, kepeklenmelere ve deride kalınlaşmalara kadar bir süreç geçirir. Deri pul pul dökülmeye başlar. Egzamanın tedavi edilmediği ve ilerleme süreci kaydettiği zamanlarda açık yaralar halini alabilir. Sonrasında da bu yaralar enfeksiyonlara açık hale gelir. Sonrasında da vücudun değişik yerlerine yayılma başlar.

Egzama vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Bacaklarda, kürek kemikleri üzerinde, sırt bölgesinde daha çok ortaya çıkar. Özellikle kaşıntı durumu akşamları fazlasıyla artış gösterir. Tedavi edilmeyen durumlarda deride geri dönüşümü olmayacak hasarlara yol açar. Bu deride koyulaşmalara kadar gider. Stresle birlikte aynı döngüde devam eden egzama ve hastalığın olumsuz seyri bir başka stres kaynağı haline gelir ve bu egzama ve stres bağlantısı hızlı bir şekilde ilerleme gösterir.

  • Stres egzaması en çok kadınlarda görülen bir hastalıktır.
  • Stres egzaması tedavi edilmediği takdirde deride ciddi sorunlara sebebiyet verir.
  • Bölgede ciddi kaşıntılar oluşur, bu da hastada aşırı gerginlik ve stres kaynağıdır.
  • Stres egzamasının ilerlemesi demek enfeksiyon riskinin doğması demektir.

Stres Egzaması Nedenleri            

Psikolojik hastalıklar, alkol ve uyuşturucu kullanımı, kimyasal içerikli ürünlerin kullanımı, kıyafetlerin kimyasal içeriği, güneş ışığının vücuda temas etmesi gibi sebepler stres egzamasını tetikleyen nedenlerdir.

Stres Egzaması Tedavisi

Kaşıntıyı kontrol etmek için ilaç tedavisi en önce uygulanan tedavidir. Gerek kaşıntıyı yok etmek, gerekse kontrol altında tutmak adına bu uygulama yapılır. Sorunlu bölgeye krem ya da losyon şeklinde uygulanır. Kalınlaşan deri için uygulanan merhemler tedaviye yöneliktir. Tahrişi azaltmak adına kıyafet seçimi de önemlidir. Yünlü ve çok kapalı kıyafetlerden uzak durulur.

Egzama ve stres ile süregelen hastalık boyunca bölgedeki aşırı kaşıntı durumu; sürtünme yaşandıkça çok daha artar ve yara oluşumuna kadar gider. Kabuklu oluşan yaralar deri yüzeyinde oluşmaya başlar. Stres egzamasının oluşma yerleri daha çok bilek, diz, boyun, ense ve genital bölgesidir. Mutlaka doktor kontrolü altına girilmelidir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir