Egzama Ve Kaşıntı

 

Egzama, büyük küçük birçok insanda olabilen bir deri hastalığıdır. Bu hastalık günümüzde yenen gıdaların doğal olmaması, iklim şartlarının değişmesi gibi nedenler ile oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Egzamanın en büyük belirtisi kaşıntı ve kızarıklıktır. Kaşıntı, kızarıklık, deride döküntü, çatlama ve çatlaklardan kan sızması ile seyreden zaman zaman ağrılı olabilen bir hastalıktır. Özellikle alerjik bünyeli insanlarda daha fazla görülmektedir. Alerjik egzama olan kişilerin çocuklarında da egzama olma ihtimali diğer çocuklara göre daha yüksektir. Egzama ve kaşıntı arasındaki bağ çok büyüktür. Yani egzama olan bir hastanın en rahatsız olduğu durumlardan birisi çok fazla kaşınmaları ve bu kaşınma ile kanamaların meydana gelmesidir.

Egzama ve Kaşıntı

Egzama, birçok insan için ciddi bir sorun haline gelmiş ve neredeyse yaşam kalitelerinin düşmesine neden olmuştur. Hele egzama ve kaşıntı ayrılmaz bir ikili olunca bu durum daha zorlu bir hal almıştır. Egzama, ciddi anlamda kaşıntıya neden olmaktadır. Bu kaşıntıyı ortaya çıkaran ise;

  • Egzama nedeni ile cildin doğal nemini kaybetmesi
  • Nemini kaybeden cildin kuruması ve çatlaması
  • Ciltte kızarıklıkların oluşması
  • Cilt yüzeyinde kabarmalar olması
  • Ciltte şişlik olması

gibi nedenlerdir. Bu kaşıntılar o kadar şiddetli bir hal alır ki egzama olanlar kaşınmadan duramaz ve bu nedenle kaşıntı daha da şiddetli bir hal alır.

Egzamada Kaşıntıyı Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Egzama ve kaşıntı insanları çok fazla rahatsız etmekte ve hastalar bunun için önlemler almaya çalışmaktadır. Egzama olan hastaların kaşıntılarını azaltması için bir takım önlemler alması faydalı olacaktır. Egzama olan kişiler kaşıntıyı azaltmak için o bölgeyi sık sık nemlendirmelidir. Çok sık sabunla yıkamaktan kaçınmalıdır. Cildin kurumasına neden olan deterjan, boya, parfüm gibi kimyasal maddelerden uzak durulması gerekir. Çok sıcak su ile temas etmek cildi kurutacağı için kaşıntının artmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle sıcak su yerine ılık su tercih edilmelidir. Egzama olan hastaların kaşıntıyı azaltmak için yedikleri besinlere de dikkat etmesi faydalı olacaktır. Alerjik gıdalar egzamayı arttırır ve bu da kaşıntının artmasına neden olur. Bu nedenle alerjiye neden olan gıdalardan da uzak durmak gerekir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir