Egzama Uykusuzluk Yapar mı?

 

Günümüzde en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri cilt rahatsızlıklarıdır. Bu cilt rahatsızlıkları kişiyi hem görsel açıdan hem de sağlık açısından olumsuz etkiler. Bunun için uzman bir hekimden gerekli desteğin alınması gerekir. Egzama rahatsızlından dolayı tedavi görenlerin sayısı oldukça yüksektir. Egzama nedeni kişiden kişiye değişkenlik göstermekle beraber, belirtileri çoğu zaman aynı şekildedir. Oluşumu genetik faktörlere bağlı olduğu gibi dış etkenlerden kaynaklı da olabilmektedir. Yaşanılan stres ve aşırı yorgunluk da egzamayı tetikleyen unsurlar arasında yer alıyor. Bunun için yaşam kalitesinin artması sağlanmalı ve stresten uzak durulması gerekir. Cildin tahriş olması da egzamanın başlangıcı sayılır. Buna etken olan şeyler arasında kimyasal içerikli şampuan veya temizleyici ürünler kullanmaktadır. Bu yüzden natürel ürünler tercih edilmelidir.

Egzamanın Yol Açtığı Durumlar

Egzama uykusuzluk yapar mı sorusu sıkça karşılaştığımız bir sorudur. Kişide oluşan egzamanın en büyük belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı giderek büyür ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Bunun için mutlaka uzman desteğine başvurulması gerekir. Kaşıntı büyüdüğü için gece uykusuzluk da yapacaktır. Bu kaşıntının şiddetine göre değişkenlik gösterir. Ayrıca kaşıntıya bağlı olarak yanma hissi de uyanacaktır. Cildin tahriş olması ve yanması sonucu kişi de gece kaliteli bir uyku geçiremeyecektir. Bunun için kaşıntının önüne geçilmesi gerekir. Kortizon içermeyen kremler tercih edilebilir. Ayrıca cildin kuruluğunu önlemek için de nemlendirici ürünler tercih edilmeli ve düzenli bir uygulama yapılmalıdır. Bu sayede uyku sorunu da ortadan kaldırılacaktır.

Egzamadan Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Egzama görülen noktada sabun kullanmayın. Kullanılan suyun ılık olmasına özen gösterin. Banyo yaptıktan sonra mutlaka doğal nemlendirici ürünler uygulayın. Ayrıca aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan da uzak durmanız gerekir. Aşırı soğuk ve sıcak hava cildinizin nem dengesini bozacaktır. Stresten uzak durmaya çalışın. Stres de egzamayı tetikleyen unsurların başında geliyor. Bunun için stressiz bir yaşamı tercih etmeye çalışın. Yünlü giysilerden de uzak durun ve bol giyinmeye çalışın. En önemlisi de mutlaka alanında uzman bir hekimden destek alın. İlgili test ve tetkiklerden sonra tedavi yöntemi belirlenir ve uygulama aşamasına geçilir. Bu sayede sağlıklı bir sonuca ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir